Միասնական քննությունները կմեկնարկեն հունիսի 2–ին
Ըստ կրթության և գիտության փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանի՝ 2009թ. ավարտական և միասնական քննությունները կմեկնարկեն հունիսի 2-ին և կշարունակվեն միչև հունիսի 23-ը։
-Մենք շարունակաբար հանդիպումներ ենք ումնենում թեստեր կազմող հեղինակների հետ։ Նրանք բավական պարկեշտ անձնավորություններ են, որոնք կյանքով են փորձվել։ Նոր նախարարը նույնպես հանդիպել է այդ մասնագետների հետ, անդրադարձել ենք այն հարցին, որ պահպանվի թեստեր գաղտնիությունը։ Շատ մեծ վստահություն կա, որ դրանք ուղղակի անհիմն լուրեր են,-խոսելով քննական թեստերի բովանդակության հնարավոր արտահոսքի մասին՝ ասել է Մանուկ Մկրտչյանը։
Փոխնախարարի խոսքերով՝ տարեցտարի դրական փոփոխություններ են նկատվում կոռուպցիայի նվազեցման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում։
- Շատ ուրախ եմ, որ նախորդ նախարա՛րն էլ, ներկայիս նախարա՛րն էլ, ե՛ս էլ, իմ գործընկերնե՛րն էլ համակարծիք ենք, որ այդ երևույթը պետք վերանա կրթության ոլորտից։ Բայց ես կարևորում եմ հասարակության մոտեցման և մտածելակերպի փոփոխությունը. մարդն  ինքը պիտի իրեն թույլ չտա՝ խնդրել  ծանոթին, բարեկամին,-ասել է Մանուկ Մկրտչյանը։

Единые экзамены стартуют 2-го июня
Вице-министр образования и науки Манук Мкртчян сообщил, что выпускные и единые экзамены 2009-го года стартуют 2-го июня и продлятся до 23-го июня.
-Мы постоянно встречаемся  с авторами тестов. Они достаточно приличные люди, проверенные жизнью.    Новый министр также встречался с этими специалистами. Нами была отмечена важность сохранения тайны тестов. Мы очень уверенны, что это просто безосновательная информация, - говоря о возможной утечке содержания тестов, сказал Манук Мкртчян.
По словам вице-министра, из года в год наблюдаются положительные изменения в деле снижения уровня коррупции.
-Я очень рад, что и бывший, и нынешний министры, и мои коллеги  едины во мнении, что это явление должно быть искоренено из сферы образования. Но я считаю важным изменение общественного подхода и мышления: человек сам должен не позволять себе просить знакомого или родственника, - сказал Манук Мкртчян.