Աշոտ Մելքոնյան. «Ազատ , Անկախ և Միացյալ Հայաստանի հռչակումը միասնականության առումով շատ կարևոր էր»
ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը «Հայացք» ակումբում ասել է, որ սխալ են դասագրքային ճշմարտություն դարձրած այն տողերը, թե 1045թ. մայր հայրենիքում, այնուհետև 1375թ.՝ Կիլիկիայում պետականությունը կորցնելուց հետո հարյուրամյակներ անց մենք վերջապես վերագտանք պետականությունը.
-Այո, լիարժեք պետականությունը մենք կորցրեցինք, բայց պետականությունը՝ որպես շղթա, մեզանում շարունակեց գոյատևել։ Այն ունեցել է տարբեր դրսևորումներ, և հենց այդ շղթան է ապահովել անցումը մինչև 1918թ
Մայիսի 28-ի խորհուրդը , ըստ Ա. Մելքոնյանի, պարունակում է շատ կարևոր մեկ այլ խնդիր՝ հայոց ագի միասնությունը։
-Հայաստանի առաջին հանրապետության ստեղծումից հետո, երբ այն կոչվեց Հայաստանի Հանրապետություն, դա իրավացիորեն առաջացրեց նաև գաղթական բնակչության դժգոհությունը։ 1919թ.  փետրվարին արևմտահայերի 2-րդ համագումարը հայաստանյան իշխանություններին կոչ արեց՝ տեր դառնալ նաև Արևմտյան Հայաստանին, և 1919թ. մայիսի 28-ին Ալ. Խատիսյանը Հայաստանը հռչակեց ազատ, անկախ և միացյալ։ Ազատ, Անկախ և Միացյալ Հայաստանի հռչակումը միասնականության առումով շատ կարևոր էր,- Հայաստանի առաջին հանրապետության 91-րդ տարելիցի կապակցությամբ ասել է Աշոտ Մելքոնյանը։

Ашот Мелконян: «Провозглашение Свободной, Независимой и Объединенной Армении было очень важным в плане единства»
Директор Института истории НАН сказал в клубе «Айацк», что считает ошибочным тот учебный тезис, согласно которому после потери  государственности в 1045-ом году в центральной Армении, а затем,  в 1375-ом году - в Киликии, мы наконец смогли ее восстановить лишь сотни лет  спустя.
-Да, мы потеряли полноценную государственность, но государственность  продолжала в нас существовать. Она имела разные проявления, и как раз эта линия  обеспечила переход к 1918-му году.
Символ 28-го мая, согласно А.Мелконяну, содержит в себе и проблему единства  армянской нации.
-После создания первой Республики,  когда она была названа Республикой Армения, это объективно вызвало недовольство переселившихся в нее беженцев. В феврале 1919-го года 2-ой конгресс западных армян призвал  власти Армении  стать хозяевами также и Западной Армении, и 28-го мая 1918-го года Ал.Хатисян провозгласил Армению свободной, независимой и единой. Провозглашение Свободной, Независимой и Объединенной Армении было очень важным в плане единства, - сказал Ашот Мелконян по поводу 91-ой годовщины первой республики Армения.