ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի ուղերձը Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ
Այս օրը տոն է ողջ հայ ժողովրդի համար, բոլոր հայերի՝ Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում: Եվ բոլորս պարտավոր ենք միշտ հիշել այդ տոնի խորհուրդը: Դա մեր ժողովրդի միասնության ու հավաքական կամքի հաղթանակի տոնն է:
Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսական դասերի շնորհիվ է նաև, որ կարողացանք հաղթել արցախյան պատերազմում, որ այսօր ապրում և արարում ենք ազատ ու անկախ հայկական հողում, ունենք օրեցօր շենացող ու զարգացող Հայաստանի Հանրապետություն և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն:
Մենք պետք է գիտակցենք այդ հաղթանակների արժեքը և պահպանենք այն աչքի լույսի պես: Պահպանենք ու համատեղ ուժերով կառուցենք մեր երկիրը, ջանք ու եռանդ չխնայենք հայոց պետականության ամրապնդման համար և սերունդներին թողնենք հզոր ու բարգավաճ Հայրենիք՝ բոլոր հայերի երազանքը:
Սիրելի հայրենակիցներ, մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ձեզ այս թանկ ու հիշարժան տոնի առթիվ և մաղթում նոր հաղթանակներ ու հաջողություններ՝ ի փառս հայ ժողովրդի, նրա պայծառ ու լուսավոր ապագայի:

Обращение Президента НКР Бако Саакяна в связи с Днем Первой Армянской Республики
Этот день - праздник для всего армянского народа, для всех армян в Армении, Арцахе и Диаспоре. И все мы обязаны помнить глубокий смысл этого праздника. Это праздник победы единства и собирательной воли нашего народа.
Ведь благодаря в том числе героическим урокам Сардарапата, Баш -Апарана, Караклиса мы сумели победить в арцахской войне и сегодня живем и созидаем на свободной и независимой армянской земле, имеем изо дня в день обустраиваемую и развивающуюся Республику Армения и Нагорно-Карабахскую Республику.
Мы должны осознавать цену этих побед и хранить их как зеницу ока. Хранить и совместными усилиями строить нашу страну, не жалеть сил и энергии для укрепления армянской государственности и оставить поколениям сильную и процветающую Родину - мечту всех армян.
Дорогие соотечественники! Вновь поздравляю вас с этим дорогим и памятным днем и желаю новых побед и успехов во славу светлого будущего армянского народа.