ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղեկալ Շավարշ Քոչարյանի պատասխանը Panarmenian.net լրատվական գործակալության հարցին
Հարց. Պարոն Քոչարյան, վերջերս Ադրբեջանից հնչող հայտարարությունները արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցությունների վերաբերյալ կարծես թե անցնում են դիվանագիտական էթիկայի սահմանները: Ինչպես կմեկնաբանե՞ք դրանք:
Պատասխան. Ակնհայտ է , որ այդ հայտարարություններն արդեն անցել են ոչ միայն դիվանագիտական էթիակի, այլև տարրական քաղաքավարության սահամնները:
Արդեն կարծես ավանդույթ է դառնում, որ նախագահների յուրաքանչյուր հանդիպումից առաջ ադրբեջանական կողմը հայտարարություններ է անում, որոնցով վնաս է հասցնում դեռ չկայացած հանդիպմանը:
Տարօրինակ կերպով դա տեղի է ունենում նաև բանակցություններից հետո, երբ ադրբեջանական կողմի մեկնաբանությունները գրեթե մշտապես տարբերվում են ոչ միայն Հայաստանի, այլև միջնորդների' ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գնահատականներից:
Հարց է ծագում, թե ի՞նչ նպատակ է հետապնդում  Ադրբեջանը՝ բանակցե՞լ, թե խղճալի համառությամբ փորձել ձախողել բանակցությունները:

Ответ вице министра индел РА Шаварша Кочаряна на вопрос ИА «Panarmenian.net»
Вопрос: Г-н Кочарян, в последнее время заявления, звучащие из Азербайджана об урегулировании карабахской проблемы,  переходят границы дипломатической этики.  Ваши комментарии?
Ответ: Очевидно, что эти заявления уже перешли границы не только дипломатической этики, но и элементарной вежливости.
Для азербайджанской стороны уже становится традицией перед каждой встречей президентов делать заявления, пытаясь нанести вред этой, еще не состоявшейся, встрече.
Странным образом это происходит и после переговоров, когда комментарии азербайджанской стороны почти всегда отличаются не только от комментариев Армении, но и оценок посредников - сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Возникает вопрос, какую цель преследует  Азербайджан: вести переговоры, или с упорством, достойным лучшего применения, пытаться их провалить?