Ջուլիան Ասանժը Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատնից հայտարարությամբ է հանդես եկել
Աղմկահարույց «Վիկիլիքս» կայքի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժն այսօր առաջին անգամ Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատնից հրապարակավ հանդես է եկել հայտարարությամբ: Այս մասին հայտնում է «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ»  գործակալությունը:
Ասանժը դեսպանատանը արդեն երեք գիշեր սպասում է իրեն քաղաքական ապաստան տրամադրելու վերաբերյալ լատինաամերիկյան երկրի իշխանությունների որոշմանը:
Ավստրալական ռադիոյին տված հարցազրույցում Ասանժը նշել է, թե չգիտի` որքա՞ն ժամանակ Էկվադորը կքննարկի իր դիմումը, ու արդյոք վերջնական որոշումը   դրակա՞ն կլինի:
Խոսելով իրեն հետագայում ԱՄՆ–ին արտահանձնելու հեռանկարների մասին՝ Ասանժը նշել է, որ հավաստիացումներին, թե իբր հետաքրքրված չէ իր արտահանձնմամբ, ամերիկյան կողմը շարունակում է իր դեմ մեղադրական գործողություններ իրականացնել:
–Նրանք շատ զգուշավոր են իրենց արտահայտություններում,–նկատել է նա` հավելելով, որ  իր ու «Վիկիլիքս»-ի դեմ ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի կազմած գործը հասնում է 48 135 էջի:
Ավելացնենք, որ երեկ «Վիկիլիքս»-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Քրիսթին Հրաֆնսոնը հայտարարել է, որ  Սանժին ապաստան տրամադրելու որոշման համար Էկվադորին կարող են օրեր անհրաժեշտ լինել: Մինչ այդ, Ասանժը կմնա Էկվադորի դեսպանատանը:

Джулиан Ассанж сделал первое публичное заявление из посольства Эквадора в Лондоне
Джулиан Ассандж сделал сегодня первое публичное заявление из посольства Эквадора в британской столице. Основатель организации «Викиликс» проводит в дипмиссии уже третью ночь в ожидании решения властей латиноамериканской страны по вопросу о предоставлении ему политического убежища. В интервью австралийскому радио Ассандж отметил, что по-прежнему не знает, как долго Эквадор будет рассматривать его обращение, и окажется ли оно успешным в конечном итоге. Об этом сообщает «ИТАР-ТАСС».
Ассандж объяснил свой демарш с прибытием в посольство тем, что он не готов отправиться в Швецию с учетом условий, в которых, как он считает, он будет там содержаться. «Шведы публично объявляли, что они будут держать меня под стражей без предъявления обвинений, пока они продолжают свое так называемое расследование», - подчеркнул он.
Говоря о своей озабоченности перспективой в дальнейшем быть эстрадированным в США, Ассандж вновь повторил, что, по его данным, несмотря на заявления в незаинтересованности в его выдаче, американская сторона продолжает готовить обвинительный акт против него.
«Они были очень осторожны в своих высказываниях», - отметил он, добавив, что досье американской ФБР в отношении него и «Викиликс» достигает 48 тыс. 135 страниц.
Отметим, что вчера официальный представитель «Викиликс» Кристинн Храфнссон заявил, что у Эквадора могут уйти дни на принятие решения, поэтому Ассандж пока будет оставаться в дипмиссии.