Իրանի ԱԳՆ-ը հաստատել է Ադրբեջանի երկու քաղաքացիների ձերբակալումը
Trend գործակալության փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Էլման Աբդուլաևը հայտարարել է, որ Իրանի ԱԳՆ-ը հաստատել է Ադրբեջանի երկու քաղաքացիների ձերբակալումը:
Աբդուլաևը նշել է, թե Ադրբեջանի ներկայացրած նոտային Իրանի ԱԳՆ պատասխանում նշված է, որ Ադրբեջանի քաղաքացիներ Ֆարիդ Հուսեինն ու Շահրիյար Հաջիզադեն մեղադրվում են հարձակում կատարելու փորձ ձեռնարկելու համար:
Աբդուլաևը ասել է նաև, որ Թավրիզում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսությունը դիմել է տեղի իշխանություններին՝ իր ձերբակալված համաքաղաքացիների հետ հանդիպման թույլտվության խնդրանքով:
Նշվում է, որ Ադրբեջանի քաղաքացիներն Իրանում անհետացել էին մայիսի 2-ին: Այս ընթացքում Ադրբեջանի ԱԳՆ-ը 3 նոտա էր հղել Իրանի ԱԳՆ-ին՝ պահանջելով պարզել նրանց ճակատագիրը:

Иранская сторона подтвердила арест двух граждан Азербайджана
Иран подтвердил арест двух граждан Азербайджана – Фарида Гусейна и Шахрияра Гаджизаде, задержанных в Тебризе еще 2 мая.
Официальный представитель МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев сообщает, что в своем ответе на ноты протеста официального Баку иранская сторона объясняет арест азербайджанских граждан предпринятой ими попыткой совершения уголовного преступления.
Согласно азербайджанским СМИ, Фарид Гусейн и Шахрияр Гаджизаде отправились в Иран для участия в фестивале поэзии и были задержаны без объяснения причин.
Отметим, что отношения между Ираном и Азербайджаном в последнее время значительно обострились. Одной из главных причин ухудшения отношений является военное сотрудничество Азербайджана с Израилем, а также территориальные претензии Баку к Ирану, озвучиваемые на различных уровнях.