Վարդան Օսկանյանն անդրադարձել է սիրիահայերի խնդրին
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Երեկ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադն արդեն ընդունեց, որ երկիրը պատերազմական վիճակում է: Խոսքը բնականաբար քաղաքացիական պատերազմի մասին է: Հաշվի առնելով Սիրիայի էթնիկ և կրոնադավանական կառուցվածքը, ինչպես նաև ուժերի դասավորությունը այս պահին, շատ լուրջ վտանգ կա, որ այնտեղ իրոք լայնածավալ քաղաքացիական պատերազմ սկսվի:
Սիրիայում այսօր մոտ 60 հազար հայ է ապրում, որից 45 հազարը՝ Հալեպում: Հալեպի հայ համայնքը «մայր համայնք» է կոչվում, որովհետև Ցեղասպանությունից հետո կազմավորված առաջին համայնքն է եղել, որտեղից հետագայում ճյուղավորվել են տարբեր այլ համայնքներ Մերձավոր Արևելքում և այլուր: Առաջին օրվանից համայնքը ոչ միայն գոյատևել է, այլև բարգավաճել և դարձել Սփյուռքի ամենակենսունակ և հյուրընկալ հայկական կենտրոններից մեկը: Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններում սիրիահայերը, հատկապես՝ Հալեպի համայնքը, միշտ եղել են առաջատար դիրքերում: Այսօր սիրիահայ համայնքի գոյությունը լուրջ վտանգի տակ է: Անկանխատեսելի է, թե ինչ զարգացումներ կլինեն:
Թե՛ խորհրդային շրջանում, թե՛ հատկապես Հայաստանի անկախությունից հետո հայաստանցի պաշտոնյաների, մտավորականների, գեղարվեստական խմբերի և առևտրականների այցելության ամենասիրված, հաճելի և շահավետ վայրերից մեկն է եղել Հալեպը:
Լինելով հալեպցի՝ ես բնականաբար կապի մեջ եմ այնտեղի ընկերներիս և հարազատներիս հետ: Երեկ մի զրույցի ընթացքում իմացա, որ վերջին առնվազն ութ ամիսների ընթացքում Հայաստանից որևէ պաշտոնյա չի այցելել Հալեպ կամ Սիրիա: Մի խոսքով՝ համայնքը թողնված է սեփական հույսին: Հալեպի միությունները, կազմակերպությունները, համայնքն ընդհանրապես իրենց թիկունքում չեն զգում հայրենի պետության զորակցությունը:
Ես կարծում եմ, որ թեկուզ ուշացումով, բայց այս թերացումը պետք է շատ արագ ուղղել, քանի որ իրավիճակն օրեցօր բարդանում է, և համայնքը չգիտի՝ իրեն ինչ է սպասում: Պաշտոնական Երևանը մի քանի անհապաղ քայլեր պետք է ձեռնարկի:
Նախ, Անվտանգության խորհրդի նիստ պետք է հրավիրի և կողմնորոշվի, թե զարգացումների ինչ սցենարներ կարող են լինել և դրանցից յուրաքանչյուրի դեպքում ինչ աջակցություն կարելի է տրամադրել Սիրիայի հայ համայնքին:
Երկրորդ, առանց որևէ հրապարակայնության՝ նախագահի կողմից լիազորված անձ պետք է մեկնի Հալեպ, համախմբի այնտեղ գործող հայկական կուսակցությունների, կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, կրոնական հարանվանությունների առաջնորդներին, լսի նրանց, որի արդյունքում համատեղ ծրագիր պետք է մշակվի ոչ ցանկալի զարգացումների դեպքում համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու և համայնքի վնասները նվազագույնի հասցնելու համար:

Вардан Осканян о проблеме сирийских армян
Депутат партии «Процветающая Армения», экс-министр иностранных дел РА Вардан Осканян написал на своей страничке «Facebook»:
«Накануне президент Сирии Башар Асад признал, что страна находится в состоянии войны. Речь, естественно, идет о гражданской войне. С учетом этнической и религиозной структуры Сирии, есть серьезная опасность того, что там действительно начнется широкомасштабная гражданская война.
На сегодняшний день в Сирии проживают около 60 000 армян, из которых 45 тысяч – в Алеппо.  Армянскую общину Алеппо называют “центральной общиной”, так как после Геноцида это была первая организованная община, которая впоследствии разветвилась на общины по Ближнему Востоку и в других странах. С первого дня община не только существовала, но и процветала и стала одним из самых гостеприимных армянских  центров Диаспоры. В отношениях Армения-Диаспора сирийские армяне, в особенности армянская община Алеппо, всегда занимали  лидирующие позиции. Сегодня существование армянской общины Сирии находится в серьезной опасности. Дальнейшие развития непредсказуемы.
Как в период советской власти, так и при независимой Армении, Алеппо был самым любимым, приятным и выгодным местом посещения для армянских чиновников, интеллигенции, предпринимателей. Будучи сам из Алеппо, я, естественно, поддерживаю связи со своими друзьями и родными. Вчера в ходе беседы я узнал, что, по меньшей мере, последние 8 месяцев ни одно официальное лицо из Армении не посещало Алеппо или Сирию. Одним словом, община оставлена на произвол судьбы. Армянская община Алеппо не чувствует поддержки своего родного государства.
Я считаю, пусть даже с опозданием, но это упущение необходимо как можно быстрее исправить, так как ситуация усложняется с каждым днем, и армянская община не знает, что ее ждет. Официальный Ереван должен предпринять несколько срочных шагов. Прежде всего, созвать заседание Совета национальной безопасности и определить возможные сценарии развития ситуации и, исходя из этого, определить какое содействие может быть оказано армянской общине Сирии.
Во-вторых, без какой либо публичности в Алеппо должен поехать специальный посланник президента, который объединит действующие там армянские партии, представителей духовенства, выслушает их,  в результате чего должна быть разработана совместная программа на случай нежелательного развития событий для принятия соответствующих шагов и сведения к минимуму потерь армянской общины.