ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելությունը հաղորդել է սիրիական ընդդիմության առաջնորդներից մեկի մահվան մասին
Այսպես կոչված «Սիրիայի ազատության բանակի» ղեկավարներից Սալեհ ալ Սուբբայը սպանվել է Սիրիայի Տրեմսեխ գյուղում: Այս մասին, «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, ասված է ՄԱԿ-ի դիտորդների հայտարարության մեջ:
27 տեղաբնակների հարցաքննությունը ցույց է տվել, որ Թրեմսեի հարձակումն իրականացվել է հուլիսի 12-ի առավոտյան ժամը 05:00-ին: Դիտորդները  հաստատել են, որ հարձակումն ուղղված է եղել հակակառավարական ուժերի ակտիվիստների դեմ: Նրանք հաստատել են նաև որ գյուղում ծանր զինտեխնիկա է օգտագործվել:
Հիշեցնենք, որ թեև Համա քաղաքի մոտակայքում գտնվող այս գյուղում զոհվածների ստույգ թիվը հայտնի չէ,սակայն տեղեկություններ կան շուրջ 200 մարդու մահվան մասին: Սիրիայի կառավարությունը հերքում է խաղաղ բնակիչների զանգվածային սպանության մասին լուրերը, սակայն ընդունում է, որ «հակաահաբեկչական գործողություն է» իրականացվել և զոհվածները ահաբեկիչներ են:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այս գործողության հետևանքով սպանվել է ապստամբների առաջնորդներից մեկը, կարելի է ենթադրել, որ կառավարական ուժերի կողմից ձեռնարկված գործողությունների առաջնային նպատակը հենց ապստամբ գրոհայիններին ոչնչացնելն է եղել:

Наблюдатели ООН подтвердили гибель лидера сирийской оппозиции
Миссия наблюдателей ООН подтвердила гибель одного из лидеров Свободной сирийской армии Салеха Субааи в результате обстрела поселка Тремса. Об этом сообщает РИА «Новости».
Согласно сообщению миссии наблюдателей, проводивших осмотр Тремсы в течение двух дней, Салех Субааи был застрелен во время атаки на поселок, произошедшей 12 июля в 5 часов утра по местному времени.
По оценкам показаний свидетелей, операция была направлена на розыск дезертиров из правительственной армии и активистов оппозиции. В частности, в сообщении говорится о том, что после артобстрела Тремсы, в дома местных жителей заходили солдаты, которые разыскивали мужчин и требовали от них предъявлять удостоверения личности. В итоге одни были убиты, а другие уведены солдатами.
Что касается количества жертв нападения, то оно по-прежнему остается неясным. Миссия наблюдателей продолжает работу по его установлению. По данным некоторых иностранных СМИ, число погибших превышает 200 человек.