Բուլղարական պատվիրակությունը խորհրդարանում
Հունիսի 1-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպել է Բուլղարիայի Հանրապետության մշակույթի նախարարի տեղակալ Իվան Տոկաջիևի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան է այցելել  Հայաստանում Բուլղարիայի մշակույթի տարվա առիթով: Հանդիպմանը ներկա  է եղել ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արտակ Դավթյանը բարձր է գնահատել հայ-բուլղարական դարավոր հարաբերությունները և նշել, որ բուլղարական մշակույթի տարվա շրջանակներում նախատեսված բազմաբովանդակ միջոցառումները առավել կսերտացնեն երկու ժողովուրդներին և կնպաստեն հարաբերությունների հետագա  զարգացմանը:
Իր խոսքում Բուլղարիայի մշակույթի նախարարի տեղակալ Իվան Տոկաջիեւը տեղեկացրել է, որ հաջորդ տարի Բուլղարիայում նախատեսվում է անցկացնել հայկական մշակույթի տարի և այդ նպատակով արդեն մշակվում են բազմապիսի ծրագրեր: Պարոն Տոկաջիևը բարձր գնահատելով  երկու ժողովուրդների պատմական հարաբերությունները, հույս է հայտնել, որ մշակութային փոխշփումներն  առավել կխորացնեն կապերը:
ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահը Տոկաջիևին առաջարկել է աջակցել, որպեսզի Հայաստան վերադարձվեն 1937-44 թվականներին Պլովդիվում Գարեգին Նժդեհի եւ հայ համայնքի կողմից հրատարակված «Ռազմիկ» պարբերականի 187 օրինակները, որոնցում լուսաբանվել է տեղի հայ համայնքի գործունեությունը: Պարոն Տոկաջիեւը խոստացավ անել հնարավորը և կարգավորել պատմական արժեք ունեցող պարբերականի վերադարձը Հայաստան:

Болгарская делегация в парламенте
1 июня   председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта  А.Давтян встретился с возглавляемой заместителем министра культуры Республики Болгария  Иваном Токаджиевым делегацией, посетившей Армению в связи с Годом болгарской культуры в Армении. На встрече присутствовала министр культуры РА Асмик Погосян.
Приветствуя гостей, А.Давтян высоко оценил армяно-болгарские вековые отношения и отметил, что намеченные в рамках Года болгарской культуры различные мероприятия еще более сблизят оба народа и будут содействовать дальнейшему развитию связей.
Замминистра культуры Республики Болгария  Иван Токаджиев проинформировал, что в следующем году в Болгарии предусмотрено проведение Года армянской культуры, и с этой целью уже разрабатываются разнообразные программы. Г-н Токаджиев, высоко оценив исторические отношения двух народов, выразил надежду, что  взаимные культурные контакты еще более углубят эти связи.
Председатель Постоянной комиссии НС РА по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта  предложил г-ну Токаджиеву посодействовать возвращению в Армению 187 экземпляров периодического издания  "Размик" ("Воин"), издававшегося в 1937-1944 гг. в Пловдиве Гарегином Нжде и армянской общиной. Г-н Токаджиев пообещал сделать все возможное для урегулирования вопроса и возвращения в Армению издания, представляющего историческую ценность.