ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի Շնորհավորական ուղերձը Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ
Ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ այս հրաշալի տոնի առթիվ: Տոն, որը լի է ինչպես ջերմությամբ ու հոգատարությամբ, այնպես էլ պարտքի ու պատասխանատվության զգացումով: Այն աշխարհի ողջ մարդկությանը համախմբում է բոլորիս համար կարևոր մի խնդրի շուրջ. դա երեխաների շահերի և իրավունքների պաշտպանությունն է, նրանց առողջության, կրթության ու դաստիարակության հարցերի լուծումը:
Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկում մեր հանրապետությունում բազմազավակությունը խթանելու, երեխաների համար կյանքի և ուսման նորմալ պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ: Տարեցտարի ավելանում են նորակառույց դպրոցներն ու մանկապարտեզները, հիվանդանոցներն ու խաղահրապարակները, բարձրանում են նպաստները: Այսուհետ էլ ջանք ու եռանդ չի խնայվի, որպեսզի արցախցի մանուկները մեծանան առողջ ու անհոգ, ապրեն արժանավայել կյանքով:
Դուք՝ Արցախի այսօրվա երեխաներդ, մեր հերոսական հայենիքի վաղվա քաղաքացիներն եք, մեր ապագան, և պարտավոր ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի այն լինի պայծառ ու լուսավոր, խաղաղ ու երջանիկ:
Թանկագին փոքրիկներ, կրկին շնորհավորում եմ ձեզ Հունիսի 1-ի՝ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ: Թող ձեր գլխավերևում միշտ շողա արևը և երկինքը լինի անամպ, թող ուրախությունն ու հաջողությունը ուղեկցեն ձեզ ձեր ամբողջ կյանքում:

Обращение Президента НКР Бако Саакяна по случаю Международного дня защиты детей
Искренне поздравляю вас с этим чудесным праздником. Это праздник, который наполнен теплом и заботой, чувством долга и ответственности. Он объединяет все человечество вокруг важной для всех проблемы- защиты интересов и прав детей, решения вопросов их здоровья, образования и воспитания.
Власти Нагорного Карабаха предпринимают соответствующие меры для стимулирования в нашей республике многодетности, создания нормальных условий жизни и учебы для детей. Из года в год увеличивается число новых зданий школ и детских садов, больниц и игровых площадок, повышаются пособия. И впредь не пожалеем сил и энергии для того, чтобы арцахские дети росли здоровыми и беспечными, жили достойной жизнью.
Вы - сегодняшние дети Арцаха- завтрашние граждане нашей героической родины, наше будущее, и мы обязаны сделать все, чтобы оно было светлым, мирным и счастливым.
Дорогие малыши! Вновь поздравляю вас с 1 июня- Международным днем защиты детей. Пусть над вами всегда светит солнце, небо будет безоблачным, а радость и успех  сопутствует вам на протяжении всей вашей жизни.