Հոգեբան. «Սերիալները շատ վտանգավոր գաղտնի մեսիջներ են պարունակում»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով հասարակության վրա սերիալների ունեցած ազդեցությանը՝ հոգեբան Խաչատուր Գասպարյանն ասել է, թե դրանք ունեն և՛ դրական, և՛ բացասական ազդեցություն։
-Դրականն այն է, որ դրանք մարդկանց տանում են մի աշխարհ, որտեղ նրանք ապրում են ուրիշների՝ հերոսների խնդիրներով՝ մոռանալով իրենց խնդիրների մասին։ Սակայն այս սերիալները նաև շատ  վատ են անդրադառնում մարդկանց, հատկապես դեռահասների հոգեբանության  վրա,-ասել է նա։
Ըստ  հոգեբանի՝ դեռահասները սերիալներից ընդօրինակում են հարբերություններ հաստատելու ոչ ճիշտ ձև, սխալ հոգեբանություն։ Նա մի օրինակ է նշել, ըստ որի վերջերս մի տղա ինքնասպանության փորձ է արել' ընդօրինակելով սերիալներից մեկի հերոսի վարքը։
-Ես կարող եմ նաև ասել, որ սերիալներն իրենց մեջ նաև գաղտնի մեսիջներ են պարունակում, որոնք շատ վտանգավոր են ու հասարակությանը դարձնում են ավելի ագրեսիվ,-ասել է Խաչատուր Գասպարյանը։
Պատասխանելով «7օր»-ի այն հարցերին, թե ո՞ւմ է հարկավոր հասարակությանը վտանգող ու ագրեսիվ դարձնող հաղորդագրություններ ուղարկել, և ինչո՞ւ է այդպես արվում՝ հոգեբանն ասել է, թե չի կարծում, որ այդ հաղորդագրությունները դիտմամբ են ուղարկվում։
-Պարզապես հասարակությունը, մարդիկ սիրում են սենսացիոն իրավիճակներ, և  այդ սուր սենսացիաներով մարդկանց գրավելու համար  են կառուցում սցենարը, որ ավելի շատ  դիտեն, բայց չեն գիտակցում, որ դա հասարակության համար շատ  վտանգավոր է,-ընդգծել է հոգեբանը։

В сериалах есть весьма опасные мессиджи – психолог
Говоря на встрече с журналистами о воздействии сериалов на общество, психолог Хачатур Гаспарян отметил как положительные, так и отрицательные стороны этого воздействия.
«Положительным является то, что они перемещают человека в мир, где он живет проблемами других, а именно, героев сериала, забывая при этом о своих проблемах. Однако эти сериалы очень плохо сказываются на психике людей, особенно, на психике подростков», - отметил он.
По словам психолога, подростки перенимают ошибочный способ установления отношений. К примеру, он назвал случай, когда недавно парень, подобно герою одного из сериалов, предпринял попытку самоубийства.
«Более того, в сериалах есть скрытые мессиджи, которые весьма опасны и  делают общество еще более агрессивным», - подчеркнул Хачатур Гаспарян.
В ответ на вопрос «7or» о том, кому нужно посылать такие мессиджи и с какой целью это делают, психолог сказал, что не думает, что они отправляются умышленно.
«Общество любит сенсационные ситуации и для того, чтобы привлечь людей, они строят сценарий с этими сенсациями. Это делает сериал популярным. Между тем, они не осознают, что это очень опасно для общества»,- добавил Х. Гаспарян.