Լևոն Զուրաբյան. «Այո, ժողովրդից ստացած մանդատները չի կարելի վայր դնել»
«Փաստարկ» ակումբում անդրադառնալով Հայ ազգային կոնգրեսի մանդատները վայր դնելու հարցին, ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանն ասել է, որ խայտառակ ընտրություններ անցկացրած անձինք դեռ իրենց իրավունք են վերապահում մեղադրել ՀԱԿ-ին՝ մանդատները վայր դնելու համար՝ ասելով, թե ժողովրդի կողմից ստացած մանդատները վայր չեն դնում.
-Այո, ժողովրդից ստացած մանդատները չի կարելի վայր դնել։ Բայց մենք այդ մանդատները ժողովրդից չենք ստացել։ Եթե ժողովրդից ստացած լինեինք, ապա այսօր 35-ից ավելի մանդատ կունենայինք Երևանի ավագանում։ Այդ մանդատները ժողովրդից գողացել են և, որպես փոխհատուցում, ուզում են մեզ տալ 12 մանդատ։ Կեղծարար իշխանության ձեռքից, այո՛, մենք մանդատներ չենք ընդունում։
Նա նաև ասել է, որ այդ մանդատները երկրի քաղաքական օրակարգն առաջ տանելու հարցում որևէ էական ազդեցություն ունենալ չէին կարող։ Դրանք կարելի էր պահել գոնե խորհրդարանական ընտրությունների դեպքում, բայց՝ ոչ քաղաքապետարանի։

Левон Зурабян: «Действительно, нельзя отказываться от мандатов, полученных от народа»
Координатор АНК Левон Зурабян, говоря в клубе «Пастарк» по поводу отказа АНК от мандатов авагани, сказал, что личности, проведшие позорные выборы, все еще оставляют за собой право обвинять АНК  в этом ее шаге, заявляя, что от полученных от народа мандатов не отказываются.
- Действительно, нельзя отказываться от мандатов, полученных от народа. Но мы получили эти мандаты не от него. Если бы это было так, мы сейчас имели бы более 35-и мандатов в авагани Еревана. Они украли их у народа, и хотят, в качестве возмещения, дать нам 12 мандатов. Мы из рук фальсификаторов мандатов не возьмем.
Он также сказал, что эти мандаты в вопросе продвижения вперед политической повестки дня нашей страны серьезного влияния оказать не могли. Их можно было бы взять в случае парламентских выборов, но не выборов в мэрию.