Հալեպում ու Դամասկոսում մարտերը շարունակվում են
Սիրիայի հյուսիսային մայրաքաղաք Հալեպում և նրա շրջակայքում կատաղի մարտեր են ընթանում կառավարական ուժերի և «Սիրիայի ազատ բանակի» գրոհայինների միջև: Այս մասին տեղեկացնում է «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ»–ը։
«Ալ-Իհբարիա» արբանյակային հեռուստաալիքի փոխանցմամբ` ահաբեկչական խմբավորումները կենդանի ուժի և տեխնիկայի զգալի վնասներ են կրում: Քաղաքի հարավային Սալահեդդին շրջանում կառավարական ուժերը 37 գրոհայինների են ոչնչացրել, որից 6-ը` լիբիացի վարձկաններ: Հակահարձակումներ են իրականացվել նաև Ատարիբ շրջանում և Իդլիբ-Հալեպ մայրուղու վրա, որտեղ հայտնվելով ծուղակում` սպանվել է 15 ահաբեկիչներ, վիրավորվել 30-ը:
Սիրիական ընդդիմադիր լրատվամիջոցներն իրենց հերթին հաղորդում են Հալեպից 30 կմ հյուսիս-արևմուտք գտնվող ռազմաօդային բազան գրավելու ընդդիմադիրների փորձերի մասին: Ապստամբները կիրառում են տանկեր, որոնք առգրավել են կառավարական ուժերից: Նրանք գտնվում են բազայից 4 կմ հեռավորության վրա: Դեռևս չի հաջողվել շրջափակել օդանավակայանը, սակայն մեկ ուղղաթիռ են շարքից հանել:
Մարտեր են ընթանում նաև մայրաքաղաք Դամասկոսի հարավային շրջանում գտնվող Տադամուն թաղամասում և նրա հարևանությամբ գտնվող Յարմուկում` պաղեստինցի փախստականների ճամբարում, որտեղ փոխհրաձգություն է սկսվել: Սպանվել է 12 խաղաղ բնակիչ: Գրոհայիններին ճնշելու գործողությունները բարեհաջող են անցել Արտուզում և Բասադին-Դարայում: «ՍԱՆԱ» գործակալության փոխանցմամբ` կառավարական զորքերին են հանձնվել զինված բանդաների տասնյակ անդամներ, շատերը գերի են ընկել:

В Алеппо и Дамаске продолжаются ожесточенные бои
В Алеппо и его окрестностях на севере Сирии идут ожесточенные бои между правительственными войсками и боевиками так называемой Сирийской свободной армии, сообщает «vesti.ru».
Повстанцы несут ощутимые потери в живой силе и технике. В районе Салах-эд-Дин, на южной окраине города, правительственными войсками уничтожены 37 боевиков, в том числе шесть ливийских наемников. Контратаки были предприняты также в Атарибе и на шоссе Идлиб-Алеппо, где убиты не менее 15 попавших в засаду боевиков, и свыше 30 ранены.
Боевики попытались овладеть военно-воздушной базой в Манаге, которая находится в 30 километрах к северо-западу от Алеппо. В ходе обстрелов мятежники впервые использовали танки, захваченные у правительственных войск. Повстанцы не сумели блокировать аэродром, но вывели из строя один вертолет.
На южной окраине Дамаска в четверг продолжались сильные перестрелки. В лагере палестинских беженцев под огнем погибли 12 мирных граждан.
Успешно завершилась операция по выдавливанию боевиков из Артуза и Басатин-Дарая, на подступах к столице. Некоторые повстанцы сдались властям сами, другие были захвачены в плен.
Военные действия шли в четверг в провинциях Хомс, Хама, Идлиб и Дейр-эз- Зор. Напряженной остается обстановка на иордано-сирийской границе. По сообщениям из административного центра Дераа (в 110 километрах к югу от Дамаска), в ночные часы там вновь были слышны выстрелы и взрывы.