ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը բացառիկ հարցազրույց է տվել zham.am լրատվավերլուծական կայքէջին։ Ձեզ ենք ներկայացնում հարցազրույցն ամբողջությամբ։
- Պարոն Ծառուկյան, Լոնդոնի օլիմպիական խաղերի ժամանակ ժողովրդի մոտ առկա էին իրարամերժ տրամադրություններ` հուսահատությունից մինչև հպարտություն: Ի՞նչ օրեր եք ապրել Դուք: Եվ ընդհանրապես, ինչպե՞ս կգնահատեք մեր հավաքականի արդյունքները այս օլիմպիադայում:
- Գնահատելու համար պետք է համեմատենք նախորդ Օլիմպիադայի արդյունքների հետ. 2008-ի համեմատությամբ Հայաստանը բոլոր մասնակից պետությունների թիմային աղյուսակում 18 նիշով բարձրացել է վեր։ Պեկինում մեր հավաքականը նվաճել էր միայն բրոնզե մեդալներ և դարձել 78–րդը, իսկ այժմ մեդալի գույնը փոխելով, արծաթե մեդալի շնորհիվ հայտնվել ենք 60–րդ հորիզոնականում։
Անշու՛շտ, սպասելիքները շատ ավելին էին, և մենք պետք է առնվազն երկու–երեք մեդալ ևս ստանայինք, բայց տարբեր պատճառներով դա տեղի չունեցավ։
Օլիմպիադայից առաջ ես, իհարկե, իմ առջև խնդիր էի դրել ոսկե մեդալ նվաճել: Այդ խնդիրն էի ես դրել մարզիկների և մարզիչների առջև: Այլ կերպ չէր կարող լինել. հնարավոր չէ գնալ օլիմպիադայի` ցածր նպատակներ դնելով:
Ինչպես գիտեք, ոսկի չեղավ: Մեկ քայլ չհերիքեց: Ես որպես հայ մարդ, իհարկե, ափսոսանք ապրեցի դրա համար:
Ինձ համար մեդալները միայն ցանկություն չէր: Ինձ համար դա առաջին հերթին ծանր աշխատանք էր, չորս տարվա նվիրում: Ես չեմ սպասել կամ գուշակել` մեդալներ կլինեն, թե ոչ, այլ ամեն ինչ արել եմ, որ այդ մեդալները լինեն: Այսօր ես հպարտություն ու կատարված աշխատանքից բավարարվածություն եմ զգում. երեք հայ մարզիկ կարողացավ մեդալ նվաճել: Երեք հայ մարզիկ մեր ժողովրդի մոտ հպարտության զգացում առաջացրեցին: Ի դեպ, ես և մեր օլիմպիականները անհավանական քանակի շնորհավորանքներ են ստացել սփյուռքից: Իսկ դա նշանակում է, որ օլիմպիական խաղերի ժամանակ մեր մարզիկների շնորհիվ հայ ժողովուրդը դարձել էր միասնական ու ավելի ուժեղ: Սա ինձ առանձին մտորելու առիթ է տալիս:
- Շատերի մոտ կարծիք կա, որ մեր թիմից սպասումները չափազանցված էին ի սկզբանե:
- Գիտեք, մեդալների համար պայքարը ամեն օլիմպիադայի հետ ավելի է սրվում, ավելի դժվար է դարձել մեդալ նվաճելը: Մրցակցությունը դառնում է ավելի սուր ու ավելի դաժան: Տնտեսապես հզոր պետությունները միլիարդավոր գումարներ են ներդնում իրենց երկրների մարզական ենթակառուցվածքների զարգացման համար, ու դա տալիս է տեսանելի արդյունք: Մեր բոլոր մեդալակիրները հերոսներ են: Այլ բառ ինձ համար դժվար է գտնել: Միայն լավ բառերի ու լավ գնահատականների են արժանի այն մարզիկները, որոնք պայքարեցին, չխնայեցին իրենց: Գիտեին` ուր են գնացել, ինչի համար: Այլ հարց է, որ հաջողությունը որոշ դեպքերում երես թեքեց, կամ այս պահին նրանց հնարավորությունները այդքան էին: Ինձ համար կարևոր էր տեսնել կոնկրետ մարզիկի մեջ պայքարի ու մրցակցության ոգին: Կա՞ր այդ ոգին, թե՞ նա որպես տուրիստ էր եկել: Միևնույն ժամանակ, անկախ արդյունքներից, հաջողություններից կամ անհաջողությունից, ես թույլ չեմ տա, որ մեր մարզիկների հանդեպ չարություն կամ թերահավատություն սերմանվի: Ցավոք, նման միտումներ նկատվում են: Երբ մեր մարզիկները հաջողության են հասնում, մենք սկսում ենք նրանցով հպարտանալ, բայց երբ անհաջողություն է լինում, մենք միանգամից սկսում ենք նրանց փնովել: Ես այս հարցում շատ սկզբունքային եմ լինելու: Թույլ չեմ տալու մեր սպորտսմեններին կոտրել, հուսալքել: Սա սպորտ է, ու ամեն ինչ կարող է լինել:
Փափուկ բազկաթոռներին նստած, ավել-պակաս դատողություններ անողներին ես ուզում եմ միայն հարց տալ. գիտե՞ք ինչ է նշանակում այս փոքր Հայաստանից պայքարել մեդալների համար` Ամերիկայի, Չինաստանի, Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Կորեայի և մյուս հզորագույն պետությունների հետ:
- Օլիմպիադայի հատկապես սկզբնամասում կար քննադատություն նաև անձամբ Ձեր հասցեին: Քննադատությունը երբեմն ուղղակի մեղադրանքերի երանգ էր ստանում: Դուք առայժմ չեք արձագանքել:
Իհարկե, ես տեղյակ եմ, որ ուղղորդված քննադատություն է եղել նաև անձնապես իմ հասցեին` որպես օլիմպիական կոմիտեի նախագահի: Շատ չեմ խոսի այս թեմայով, բայց մի քանի բան անպայման ուզում եմ շեշտել.
Առաջին. Օլիմպիական կոմիտեից ես ոչ մի շահ չունեմ, ոչ պաշտոնի խնդիր ունեմ, ոչ նյութական օգուտի, ոչ ճանաչման: Օլիմպիական կոմիտեն ինձ համար լրացուցիչ ծանր աշխատանք է ու անձնական, սեփական միջոցների ներդրմամբ մեր մարզաշխարհին օգուտ տալու հնարավորություն: Ես երբևէ ինձ թույլ չեմ տվել սա ասել, բայց պատվիրված, ուղղորդված քննադատությունը ինձ ստիպում է դա անել:
Երկրորդ. այն մարդկանց, ովքեր այսօր նստած խորհուրդներ են տալիս ու քննադատում, ես ուզում են հարցնել. ու՞ր էիք 4 տարի շարունակ: Ձեզնից ո՞ր մեկը եկավ ասաց` պարոն Ծառուկյան, այս բանը այսպես անենք, ավելի լավ կլինի: Ո՞վ ասաց` պարոն Ծառուկյան, թողեք այս հարցն էլ ես լուծեմ: Չկա նման բան: Նրանք, ովքեր իրոք սրտացավ են, անցած 4 տարվա մեջ են եկել, նայել, քննարկել, կիսվել: Երրորդ. ինձ մոտ տպավորություն է ստեղծվում, որ մեր երկրում կան մարդիկ, ովքեր անհամբեր սպասել են մեր մարզիկների անհաջողություններին, իսկ ամեն մեդալից հետո անկեղծորեն տխրել են:
- «Սպորտը նաև քաղաքականություն է» ձևակերպումը օլիմպիադայի օրերին ակնառու էր դառնում: Կար միջպետական մրցակցություն, պայքար` երբեմն ոչ արդար խաղի կանոններով: Հայկական իրականության մեջ եղան մի շարք վերլուծություններ, որոնք փորձում էին մեր մարզիկների օլիմպիական արդյունքները տեղավորել ապագա քաղաքական զարգացումների հարթություն:
- Դուք ճիշտ եք նկատել: Եղան փորձեր` օլիմպիադայի արդյունքները քաղաքականացնելու և այլ հարթություն տեղափոխելու: Սա նույնպես պատվիրված և ուղղորդված ձեռագիր էր: Բայց նաև լավ առիթ է, որ ես մի երկու բառ ավելացնեմ: Հիշեք, թե Ծառուկյանն արդեն քանի տարի է ասում, որ երկրի տնտեսության վիճակը լավ չէ, ժողովրդի սոցիալական վիճակը ծանր է, արտագաղթի տեմպերը մտահոգիչ են: Մարդկանց մոտ հուսալքությունն ուժեղանում է: Քանի՞ տարի է` ես ասում եմ` երկրում լուրջ փոփոխություններ են պետք: Նաև հենց այդ պատճառով մենք հրաժարվեցինք մաս կազմել կոալիցիային: Չի կարող երկրի մյուս ոլորտներում անկում լինի, լճացում լինի, իսկ սպորտում` միայն փայլուն հաղթանակներ լինեն: Ավելի պարզ ասեմ, ամեն տարի տասնյակ հազարավոր մարդիկ են արտագաղթում. նրանց մեջ թե՛ խոստումնալի սպորտսմեններ կան, թե՛ ապագայի չեմպիոններ ու մեդալակիրներ: Դրա՛ մասին է պետք մտածել: Ծնողը, որպեսզի կարողանա իր երեխային սպորտի տալ, հետևի նրա զարգացմանը, մարզական աճին, պետք է առաջին հերթին իր ընտանիքի նվազագույն կարիքները հոգա: Մարդիկ հացի խնդիր չեն կարողանում լուծել, հուսահատված են, երկրից հեռանալու մասին են մտածում: Ահա այս պայմաններում ենք մենք փորձում ապագա չեմպիոններ դաստիարակել:
Եթե երկիրը լիներ վերելքի վրա, ապա օլիմպիադայի արդյունքները կլինեին անհամեմատ ավելի լավը: Բայց սա չի նշանակում, որ ես թերահավատ եմ ապագայի հանդեպ: Դա իմ ձեռագիրը չէ: Ես երբեք չեմ խուսափել ծանր աշխատանքից, չեմ ընտրել հեշտ ճանապարհները, չեմ զիջել դժվարություններին: Նաև այդ սկզբունքով եմ ես ընտրում իմ թիմերին` լինեն դրանք մարզական, թե քաղաքական:
- Մեր օլիմպիականների արդյունքները հաճախ համեմատում են հարևան կամ տարածաշրջանի պետությունների արդյունքների հետ: Ու համեմատությունը հաճախ մեր օգտին չէ:
- Ես չեմ խուսափում որևէ համեմատությունից: Եթե Հայաստանը ներկայացնող մարզիկը մրցում է և հաճախ հաղթում չինացուն, ամերիկացուն, ռուսին, թուրքին, ապա արդյունքները կարելիէ քննարկել ցանկացած համեմատության մեջ:
Ես ուզում եմ միայն հիշեցնել Հայաստանն ունի մոտ 3 մլն բնակչություն, Ադրբեջանը`9.2 մլն, Թուրքիան` 72. 5 մլն, Վրաստանը` 5.2 մլն, Իրանը` 78.8 մլն: Եվ այսպես, եկեք համեմատենք: 3 միլիոնանոց Հայաստանը Լոնդոնում ավելի լավ ցուցանիշներ է գրանցել, քան, ասենք, Հունաստանը, Պորտուգալիան և Բուլղարիան: Ես կառաջարկեմ համեմատել նաև այդ երկրների բյուջեները, սպորտին հատկացվող գումարները, օլիմպիական թիմերի նախապատրաստման պայմաններն ու հատկացված գումարները: 21-րդ դարում համաշխարհային մրցահարթակներում հաջողությունները, մեդալները երբեք չեն կարող պատահական լինել: Դրանք պետությունների հզորության և սպորտում կատարված ներդրման արդյունքն են:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա մենք ունենք ահռելի պոտենցիալ: Ես բազմիցս կրկնել եմ` մեր ժողովուրդն աշխատասեր է ու ստեղծագործ: Բայց դրա համար պետք է ստեղծվեն պայմաններ: Հայ մարդուն տանք հնարավորություն, ստեղծենք պայմաններ, որ նա աշխատի, և նա արագ կհասնի հաջողության: Այդպես է տնտեսության մեջ, այդպես է նաև սպորտում: Չլինեն այդ պայմանները, մարդիկ գնալու են ուրիշ երկրներում հաջողություն արձանագրելու:
- Օլիմպիադայի արդյունքներից ելնելով` լինելո՞ւ են արդյոք պաշտոնանկություններ կամ հակառակը` խրախուսումներ:
- Օլիմպիադայի ավարտն աշխարհի վերջը չէ: Մոտ ապագայում սկսվելու են տարբեր մարզաձևերի` Եվրոպայի, աշխարհի առաջնություններ, այլ խոշոր մրցումներ: Մենք պետք է ձգտենք հաջող հանդես գալ դրանցից յուրաքանչյուրում: Կազմակերպչական աշխատանքները, մարզումները, պայմանների բարելավումը չեն կարող ոչ մի օր դադարել: Անպայման լինելու է արդյունքների վերլուծություն, հետևություններ, նոր քայլեր: Ուժեղ կողմերը պետք է պահել և ավելի ուժեղացնել, թույլ կողմերը` արձանագրել և գտնել լուծումներ: Չեն լինելու հապճեպ, ոտքի վրա կայացված որոշումներ: Խրախուսումներ, անշուշտ, լինելու են: Եթե մենք ուզում ենք առաջիկայում ունենալ լուրջ հաջողություններ, ապա պետք է շատ լուրջ վերաբերվենք մեր գործին: Ես, որպես Գագիկ Ծառուկյան, որպես անհատ, շարունակելու եմ իմ անձնական միջոցներից օժանդակել մարզաշխարհին: Սա ինձ համար սկզբունքային հարց է: Հաջորդ քայլով` ես հանձնարարել եմ “Ծառուկյան” հիմնադրամի տնօրինությանը` մշակել մանկապատանեկան սպորտի աջակցության ծրագիր: Քննարկել մասնագետների, մարզիչների, մարզական լրագրողների, ծնողների հետ և ճիշտ լուծումներ գտնել: Այստեղ մենք ունենք լուրջ խնդիրներ: Եթե չանենք այսօր, ապա վաղը ուշ կլինի: Ես պատրաստ եմ աջակցելու: Ազգային Ժողովում ԲՀԿ խմբակցությունը աշնանը 2013 թվականի բյուջեի քննարկումների ժամանակ բարձրացնելու է սպորտի, և հատկապես` մանկապատանեկան սպորտի ֆինանսավորման մեծացման խնդիրը: Մանկապատանեկան սպորտը բացի մարզականից, ունի նաև այլ կարևոր խնդիրներ` նոր սերնդի առողջ մեծացման ու դաստիարակման: Պետությունը պետք է օգնի մարզաշխարհին, որ հետո պահանջելու իրավունք ունենա:

Интервью лидера партии «Процветающая Армения», председателя Национального олимпийского комитета Армении Гагика Царукяна сайту «zham.am»
- В течение летней Лондонской олимпиады в народе царили противоречивые настроения – от разочарования до гордости. Что переживали в те дни Вы? И, вообще, как Вы оцениваете результат выступления нашей сборной?
- Чтобы дать оценку выступлению нашей сборной следует сравнить его с выступлением на предыдущей – Пекинской олимпиаде. По сравнению с 2008 годом Армения в общекомандном зачете поднялась на 18 позиций. В Пекине наша команда завоевала только бронзовые медали и заняла 78-е место в общем зачете, тогда как в Лондоне, сменив «качество» медали благодаря завоеванному «серебру», поднялась на 60-ю строчку.  Вне всякого сомнения, ожиданий было гораздо больше и мы должны были получить как минимум еще 1-2 медаль, однако этого по разным причинам не произошло. Конечно, перед Олимпиадой я ставил перед спортсменами и тренерами задачу завоевать золотую медаль. Иначе и быть не могло – нельзя ехать на Олимпиаду, ставя перед собой минимальные, низкие задачи. Как вы уже знаете, завоевать «золото» нам не удалось. Не хватило всего одного шага. Я, как армянин, очень сожалею об этом. Для меня медали были не просто пожеланием. Для меня, в первую очередь, это был тяжелый труд в течение четырех лет. Я не ждал и не гадал – получится завоевать медаль или нет, а делал все возможное для того, чтобы эти медали были завоеваны. Сегодня я чувствую гордость и удовлетворение от проделанной работы – трое армянских спортсменов сумели завоевать медали. Трое армянских спортсменов вызвали у нашего народа чувство гордости. Кстати, я и наши олимпийцы получили неслыханное количество поздравлений от представителей Диаспоры. Это означает, что во время Олимпийских игр благодаря нашим спортсменам армянский народ стал единым и еще более сильным. И это лишний раз дает повод задуматься.
- У многих сложилось впечатление, что изначально ожидания от нашей команды были довольно преувеличены…
- Знаете, с каждой последующей Олимпиадой борьба за медали становится все более острой, стало гораздо труднее завоевать медаль. Конкуренция становится острее и жестче. Мощные в экономическом отношении государства вкладывают миллиарды в развитие спортивных инфраструктур своих стран, и это дает ощутимый и зримый результат. Все наши олимпийские призеры являются настоящими героями. Других слов я просто не нахожу. Исключительно хороших слов и высочайших оценок заслуживают те спортсмены, которые боролись до конца, не щадя себя. Они знали – куда ехали и для чего. Иной вопрос, что в отдельных случаях удача просто отвернулась от нас или это был предел их возможностей на данном этапе. Для меня было важно увидеть в каждом конкретном спортсмене дух соперничества и борьбы – был ли в нем подобный дух или он просто приехал на Олимпиаду в качестве туриста. В тоже время независимо от результата, удач или неудач  я не позволю, чтобы по отношению к нашим спортсменам распространялись враждебность и пессимизм. К сожалению, подобные подходы, увы, имели место. Когда наши спортсмены добиваются успеха, мы начинаем гордиться ими, но когда случаются неудачи, мы начинаем их ругать. В этом вопросе я намерен придерживаться крайне принципиальной позиции и не позволю сломить наших спортсменов и повергать их в отчаяние. Это спорт и в нем случается все, что угодно. Тем, кто, развалившись в мягких креслах, выступает с неуместными замечаниями, я хочу задать только один вопрос – а знаете ли вы, представляете ли вы себе – что означает для маленькой Армении бороться за медали с Америкой, Китаем, Россией, Великобританией, Кореей и другими мощными державами?
- В начале Олимпийских Игр прозвучала критика в том числе и в Ваш адрес. Причем, порой критика принимала форму прямых обвинений. Вы пока не отреагировали на нее.
- Разумеется, я в курсе того, что прозвучала целенаправленная критика и в мой адрес, как главы НОК. Я не буду долго говорить на эту тему, но все же кое-что хотелось бы подчеркнуть.
Первое. У меня нет никакой выгоды от Олимпийского Комитета, я не стремлюсь непременно занимать  эту должность, как и нет проблем с признанием и материальной выгодой. Олимпийский Комитет является для меня дополнительной тяжелой работой, а также возможностью путем личных вложений оказывать содействие нашему спорту. Я никогда не позволял себе говорить об этом, но заказная и целенаправленная критика вынуждают меня заявить об этом.
Второе. Тем, кто сегодня сидит и дает всевозможные советы и критикует, я хочу задать вопрос: а где вы были все эти 4 года? Кто из вас пришел и сказал, мол, господин Царукян, дайте мне решить тот или иной вопрос? Не было этого. Те, кто действительно беспокоятся о нашем спорте, за прошедшие 4 года приходили, смотрели, предлагали, обсуждали, делились идеями.
Третье. У меня создается впечатление, что в нашей стране есть люди, которые с нетерпением ждали неудач наших спортсменов, а после каждой завоеванной нами медали искренне огорчались.
- Формулировка «Спорт – это еще и политика» стала особенно актуальной в дни Олимпиады. Было межкомандное соперничество, борьба, временами по не очень справедливым правилам. В армянской действительности имел место целый ряд всевозможных анализов, авторы которых пытались переместить результаты, показанные нашими спортсменами, в плоскость предстоящих политических событий.
- Вы это очень верно подметили. Были попытки политизировать результаты, показанные на Олимпиаде, и переместить их в иную плоскость. За всем этим также просматривался заказной и целенаправленный почерк. Но это стало также отличным поводом для того, чтобы я сказал еще несколько слов об этом. Вспомните, сколько лет уже Царукян говорит о том, что экономическая ситуация в стране является тяжелой, социальное положение народа является неблагоприятным, темпы эмиграции из страны становятся угрожающими. Среди населения налицо безысходность, которая набирает обороты. Сколько лет уже я говорю о том, что в стране необходимо проведение серьезных реформ. В том числе и по этой причине мы отказались от вступления в коалицию. Так не бывает, чтобы в других сферах были провали, стагнация, а в спорте – только блестящие победы. Скажу проще – из страны ежегодно уезжают десятки тысяч людей, и среди них есть и многообещающие спортсмены, будущие чемпионы и призеры. Вот о чем следует думать. Прежде чем отдать своего ребенка заниматься спортом, следить за его развитием, спортивным ростом,  родители прежде всего должны обеспечить минимальные потребности своей семьи. Люди не могут заработать себе на хлеб, они в отчаянии и думают о том, как эмигрировать из страны. Вот в каких условиях мы пытаемся воспитывать будущих чемпионов.
Если бы страна переживала экономический подъем, то результаты, показанные на Олимпиаде, были бы несравненно выше. Но это не означает, что я пессимистично настроен в отношении будущего. Это не мой стиль. Я никогда не избегал тяжелой работы, не избирал легких путей, не отступал перед трудностями. Именно в соответствии с этими принципами я набираю членов своей команды, как спортивной, так и политической.
- Результаты, показанные нашими олимпийцами, часто сравнивают с результатами, показанными представителями наших соседних стран. И частенько это сравнение оказывается не в нашу пользу.
- Я не уклоняюсь и не избегаю каких-либо сравнений. Если спортсмен, представляющий Армению, побеждает в соперничестве китайца, русского, турка, то результаты можно обсуждать в любых сопоставлениях и сравнениях. Мне бы только хотелось напомнить о том, что население Армении составляет всего 3 миллиона человек, Азербайджана – 9,2 миллиона, Турции – 72 миллиона, Грузии – 5,2 миллиона, Ирана – 78,8 миллионов. Итак, давайте сравним. Трехмиллионная Армения показала в Лондоне результат, лучший, чем, скажем, Греция, Португалия и Болгария. Я предлагаю сравнить и бюджеты этих стран, средства, выделяемые на развитие спорта, условия подготовки олимпийских команд и предоставленные суммы. В 21-м веке успехи на мировых спортивных аренах, завоевание медалей ни в коем случае не могут быть случайными. Они являются результатом мощи государства и инвестиций в спорт.
Что касается Армении, то у нас имеется гигантский потенциал. Я неоднократно повторял, что наш народ является трудолюбивым и созидательным. Но для этого необходимо создать условия. Дадим армянину возможность, создадим благоприятные условия для работы, и он очень быстро добьется успеха. Так обстоит дело в экономике, так оно обстоит в спорте. Если не будет таких условий, то люди уедут в другие страны, где будут добиваться успехи.
- Исходя из результатов, показанных на Олимпиаде, можно ли ожидать отставок или, напротив, поощрений?
- Завершение Олимпиады – еще не конец света. В скором времени начнутся чемпионаты Европы и мира по различным видам спорта, другие крупные, представительные турниры. Мы должны стараться успешно выступить в каждом из них. Организационная работа, тренировки, улучшение условий не могут ждать ни дня. Обязательно будет проведен тщательный анализ результатов, будут сделаны выводы, предприняты шаги. Сильные стороны следует сохранить и еще более усилить, найти слабые стороны и принять необходимые решения. Не должно быть решений, принятых кое-как, наспех. Поощрения, безусловно, будут. Если мы в будущем хотим добиваться серьезных результатов, то к своей работе должны относиться очень серьезно. Я, как Гагик Царукян, как частное лицо буду продолжать своими личными средствами содействовать развитию спорта. Для меня это вопрос принципиальный. Я уже поручил руководству фонда «Царукян» разработать программу развития детско-юношеского спорта, обсудить ее с экспертами, специалистами, тренерами, спортивными журналистами, родителями и найти точные решения. Здесь перед нами стоит много трудностей. Если мы этого не сделаем сегодня, то завтра уже будет поздно. Я готов этому всячески содействовать. Фракция партии «Процветающая Армения» в НС в ходе осенних обсуждений государственного бюджета на 2013 год поднимет вопрос увеличения финансирования спорта, в особенности – детско-юношеского спорта. Детско-юношеский спорт, помимо спортивных, решает и ряд иных задач, связанных с воспитанием нового поколения. Государство должно помогать спорту, чтобы затем иметь право что-то требовать от него.