Նախկին քաղբանտարկյալ. «Այսօրվա համաներումն ինձ համար անհասկանալի է»
«Տեսակետ» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նախկին քաղբանտարկյալ, բանաստեղծ Մերուժան Հովհաննիսյանն ասել է, որ իր համար անհասկանալի է այսօրվա համաներումը.
-Այսօրվա համաներումն ինձ համար անհասկանալի է։ Համաներում նշանակում է բացառությամբ հայրենիքի դավաճանների՝ բոլորին ներել։ Առանց որևէ բացառության։ Ի՞նչ է նշանակում՝ ստեղծել տարբեր հանձնաժողովներ, որոնց կարծիքը ներկայացվի հանրապետության նախագահին։ Նախագահը միանձնյա իրավասու է հրամանագիր արձակել, ներում շնորհել ցանկացած քաղաքական միավորի, ուժի, անհատի։
Մերուժան Հովհաննիսյանն իր քաղաքական հայացքների համար բանտարկվել է Խրուշչովի ժամանակ, իսկ ազատվել՝ Բրեժնևի ժամանակ։ Ընդհանուր առմամբ՝ բանտարկված է եղել 15 տարի 8 ամիս։

Бывший политзаключенный: «Мне непонятна сегодняшняя амнистия»
Во время встречи с журналистами в клубе «Тесакет»  бывший политзаключенный, поэт Меружан Ованнисян сказал, что сегодняшняя амнистия ему непонятна.
-Амнистия означает простить всех, кроме предателей родины. Без каких либо исключений. Что значит «создать разные комиссии, чьи мнения будут представлены президенту»? Президент единолично наделен полномочиями  в издании приказов, объявлении амнистии любой политической единице, силе, индивиду.
Меружан Ованнисян за свои политические воззрения был заключен в тюрьму при Хрущеве, а освобожден при Брежневе. В общем и целом, он отсидел 15 лет и 8 месяцв.