Սերժ Սարգսյանի արձագանքը Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակելու կապակցությամբ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ: Քննարկվել են Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում ՀՀ ԶՈՒ սպա Գուրգեն Մարգարյանին 2004թ. ազգային ատելության հողի վրա դաժանաբար սպանած Ադրբեջանի ԶՈՒ սպա Ռամիլ Սաֆարովին պատիժը կրելու համար Հունգարիայի իշխանությունների կողմից գաղտնի Ադրբեջան տեղափոխման փաստը և ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի Հանրապետության կողմից ձեռնարկվելիք քայլերը:
ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում կայացրած որոշման մասին ՀՀ նախագահը քիչ անց հայտարարությամբ հանդես կգա Հայաստանում հավատարմագրված ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների և Հայաստանում գործող միջազգային կառույցների ղեկավարների մասնակցությամբ ՀՀ Նախագահի նստավայրում տեղի ունենալիք արտակարգ խորհրդակցության ժամանակ:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի բացման խոսքը ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում
Գիտեք, թե ինչ է տեղի ունեցել՝ Գուրգեն Մարգարյանին սպանած բաշիբոզուկը Հունգարիայի իշխանությունների կողմից վերադարձվել է Ադրբեջան, իսկ Ադրբեջանի նախագահը ներում է շնորհել այդ մարդասպանին: Բնականաբար, մենք չենք կարող դա հանդուրժել և պետք է որոշենք մեր անելիքները:
Առաջինը, որ միանշանակ է և արդեն արված է՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի կողմից և ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետի կողմից բարձրացվել է մեր զորքերի զգոնությունը: Դա անհրաժեշտ պայման է:
Երկրորդ, Գորիկ Գուրգենիչ (ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն), խորհրդակցությունից անմիջապես հետո կգաք ինձ մոտ` հատուկ հանձնարարություն ունեմ Ձեզ տալու:
Երրորդ, ուզում եմ, որպեսզի հիմա մենք քննարկենք Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները շարունակելու հարցը:
Չորրորդ, կարծում եմ` ճիշտ կլինի, որ ՀՀ Ազգային ժողովը նիստ գումարի և այս հարցը քննարկի:
Հաջորդը՝ ես կարծում եմ, որ արդեն վաղը պետք է նամակներ պատրաստել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներին: Պետք է համապատասխան ցուցումներ տալ մեր դիվանագիտական բոլոր կառույցներին: Ես արդեն կապվել եմ մեր ավանդական կուսակցությունների ղեկավարների հետ, և իմ համոզմամբ, նաև արտերկրում մեր ժողովուրդը պետք է գնահատական տա: Հունգարիայի իշխանությունները պետք է հասկանան, որ կոպիտ սխալ են կատարել: Նրանք, փաստորեն, գործարքի մեջ են մտել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ: Եվ ադրբեջանական կողմի այն մեկնաբանությունները, թե արդեն մեկ տարուց ավելի գաղտնի բանակցություններ են վարում, և որ հարցը վերջնականապես լուծվել է Հունգարիայի վարչապետի Բաքու պաշտոնական այցի ընթացքում, խոսում է այն մասին, որ այստեղ արդարադատության նախարարի որոշում չէ, այլ գործարքի մեջ մտած երկրների համաձայնեցված գործողություններ, իշխանությունների համաձայնեցված գործողություններ: Եվ մենք պետք է համապատասխան արձագանք անպայման ապահովենք:
Սա պարզ մարդասպանություն չէ, մարդասպանություն է էթնիկ հողի վրա և արդարացվում է Եվրոպական միության անդամ երկրի իշխանությունների կողմից: Սա շատ վատ հանգամանք է:
.....
Կից տեսանյութով ներկայացված է նաև Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների հետ՝ Սաֆարովի գործով։

Реакция Сержа Саргсяна на освобождение Рамиля Сафарова
Президент РА Серж Саргсян созвал заседание Совета национальной безопасности РА.  Обсуждались факт тайной передачи властями Венгрии Азербайджану для отбывания наказания офицера ВС Азербайджана Рамиля Сафарова, жестоко убившего на почве национальной ненависти офицера ВС РА Гургена Маркаряна в столице Венгрии Будапеште в 2004 году, и меры, которые примет Республика Армения в создавшейся ситуации.
Вступительное слово президента РА Сержа Саргсяна на заседании Совета национальной безопасности РА
Знаете, что произошло: башибузука, убившего Гургена Маркаряна, власти Венгрии возвратили Азербайджану, а президент Азербайджана помиловал этого убийцу. Естественно, мы не можем с этим смириться и должны решить, каковы будут наши действия.
Во-первых, что однозначно и уже сделано – министр обороны РА и главный штаб ВС РА повысили бдительность наших войск. Это необходимое условие.
Во-вторых, Горик Гургенович (директор СНБ РА), сразу после совещания зайдите ко мне. У меня для Вас особое поручение.
В-третьих, хочу, чтобы мы сейчас обсудили вопрос продолжения дипломатических отношений с Венгрией.
Четвертое, думаю, будет правильно, если Национальное собрание РА созовет сессию и рассмотрит этот вопрос.
Далее, я думаю, что уже завтра нужно подготовить письма руководителям стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Нужно дать соответствующие указания всем нашим дипломатическим структурам. Я уже связался с руководителями наших традиционных партий и, по моему убеждению, наш народ должен дать этому оценку также за рубежом. Власти Венгрии должны понять, что допустили грубую ошибку. Они фактически вступили в сделку с властями Азербайджана. И комментарии азербайджанской стороны о том, что они уже больше года ведут тайные переговоры и что вопрос был окончательно разрешен во время визита премьер-министра Венгрии в Баку свидетельствует о том, что это не решение министра юстиции, а согласованные действия вступивших в сговор стран, согласованные действия властей. И мы должны обязательно дать адекватный ответ.
Это не простое убийство, а убийство на этнической почве и власти страны-члена Европейского союза его оправдали. Это весьма скверное обстоятельство.
….
В следующем видео представлена также встреча Сержа Саргсяна с аккредитованными в Армении послами, на которой обсуждалось дело Сафарова.