Հոգեբան. «Ադրբեջանում միտում կա հայերի նկատմամբ կենդանական ատելություն ունեցող մարդկանց հերոսացնել »
Հոգեբան. «Ադրբեջանում միտում կա հայերի նկատմամբ կենդանական ատելություն ունեցող մարդկանց հերոսացնել   »
«Ազգին լավ հասկանալու համար նախ պետք է նայել, թե ում է հերոսացրել: Տվյալ պարագայում Ադրբեջանը հերոսացրել է մարդասպանի»,–այսօրվա ասուլիսին ասել է հոգեբան Կարինե Նալչաջյանն՝  ընդգծելով, որ ադրբեջանցիք առաջին զգացումը, որ պետք է ունենային` ամոթն է: Ըստ բանախոսի՝ Ադրբեջանում միտում կա հայերի նկատմամբ կենդանական ատելություն ունեցող մարդկանց հերոսացնել, ինչը բնորոշում է այդ ազգի հոգեկերտվածքը:
Իսկ մեր պարագայում, հոգեբանի դիտարկմամբ, ցավի զգացումը մարդկանց համախմբում է։ «Հասարակության մեջ ավելի շեշտված է դառնում «մենքի» զգացումը:  Ադրբեջանի կատարած քայլը մեր հանրույթի վրա միայն դրական ազդեցություն կարող է ունենալ, ադրբեջանականի` բացասական, որովհետև նրանց մոտ մեծացել է բարոյական տհասությունը»,- ասել է Կ. Նալչաջյանը:

В Азербайджане есть тенденция к героизации людей, испытывающих животную ненависть к армянам – психолог
«Для того, чтобы хорошо понять нацию, прежде всего нужно посмотреть, кто является ее героем. В данном случае таковым для Азербайджана является убийца», - отметила во время сегодняшней пресс-конференции психолог Карине Налчаджян, подчеркнув, что первым чувством, которое должны были испытать азербайджанцы, должен был быть стыд.
По ее словам, в Азербайджане есть тенденция к героизации людей, испытывающих животную ненависть к армянам, что и характеризует менталитет этого народа. В нашем же случае, считает психолог, людей объединяет чувство общей боли:
«Среди нас более акцентированным становится ощущение общности. Поведение Азербайджана может оказать на наше общество только положительное влияние, а на азербайджанское – отрицательное, так как у них углубляется нравственная недозрелость».