Հանրային խորհրդի հանձնաժողովը քննարկեց համաներում հայտարարելու հարցը
«Համաներումն անհրաժեշտ է և սոցիալական, տնտեսական, քաղաքական, հոգեբանական առումներով հասունացել է»,- այս եզրակացությանն է հանգել Հանրային խորհրդի քաղաքացիական հասարակության կայացման հարցերի հանձնաժողովը։
Հունիսի 2-ին իրառաջին լիագումար նիստում Հանրային խորհուրդը որոշել էր, որ իր հատկապես 3 հանձնաժողովները՝ քաղաքացիական հասարակության  կայացման հարցերի, պետաիրավական հարցերի և ներքին գործերի ու ազգային անվտանգության հարցերի, քննարկեն համաներման անհրաժեշտությունը և իրենց եզրակացությունները ներկայացնեն։
Քաղաքացիական հասարակության  կայացման հարցերի հանձնաժողովի նիստի 60 մասնակիցների 83,9% կողմ է արտահայտվել Հայաստանում  համաներում հայտարարելու հարցին, 16,1%-ը՝ դեմ։
-Ասում են՝ ձայն բազմաց՝ ձայն Աստծո,- «7օր»-ին ասել է հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանը։
Այս և նիստում հնչած մյուս բոլոր կարծիքները կամբողջացվեն և կներկայացվեն Հանրային խորհրդի՝ հունիսի 9-ին կայանալիք նիստում։

Комиссия Общественного совета обсудила вопрос объявления амнистии
«Амнистия необходима. Она  назрела как в социальном, так и в экономическом, политическом и психологическом плане», - к этому выводу пришла комиссия  Общественного совета (ОС) по вопросам становления гражданского общества.
2-го июня на своем первом заседании ОС принял решение, что 3 комиссии (по вопросам становления гражданского общества, по государственно-правовым  вопросам  и по внутренним делам и безопасности) должны обсудить необходимость амнистии и представить свои заключения.
Из 60 членов комиссии по вопросам становления гражданского общества, принимавших участие в заседании, 83,9% высказалось за объявление амнистии в Армении, 16,1% - против.
-Говорят, глас народа  - глас Божий, - сказал «7օր»  председатель комиссии  Ованнес Ованнесян.
Эти и все прозвучавшие на  заседании мнения будут обобщены и представлены на заседании ОС, которое состоится 9-го июня.