ՀՌԱԿ–ի դեմ պետական մակարդակով քայլե՞ր են ձեռնարկվել
ՀՌԱԿ ատենապետ Հարություն Առաքելյանն ասել է, որ հունիսի 4-ին Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած Սարգսյան-Ալիև հանդիպումից իրենք որևէ սպասելիք չունեն.
-Մենք մեր հայտարարություններում վաղուց ասել ենք, որ Ադրբեջանը 1988-1994թթ. իրականացրել է ցեղասպանություն, և այդ հարցի միակ լուծումը պետք է լինի միջազգային դատարանում։ Ազատագրված տարածքներն էլ պետք է լինեն որպես փոխհատուցում։ Մնացածը մեզ չի հետաքրքրում։ Այդ հանդիպումները հետապնդում են ԵԱՀԿ ՄԽ երկրների շահերը, որովհետև իրենք մրցում են իրար մեջ, իսկ մեզ դա ոչինչ չի տալիս։
ՀՌԱԿ ատենապետը «7օր»-ին տեղեկացրել է նաև, որ հունիսի 12-ին տեղի կունենա ասուլիս, որտեղ կներկայացվեն արտաքին քաղաքականությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև ՀՌԱԿ գնահատականները՝ կապված ՀՀ կառավարության գործունեության և տնտեսական քաղաքականության հետ։ Կներկայացվի նաև, թե Հորդանանում կայացած ՀՌԱԿ համագումարից հետո կուսակցության դեմ պետական մակարդակով ի՞նչ քայլեր են իրականացվել։

Против ЛДПА были предприняты шаги на государственном уровне?
У лидера ЛДПА Арутюна Аракеляна нет никаких ожиданий от встреч, состоявшихся в Санкт-Петербурге 4-го июня.
«В наших заявлениях мы давно говорили, что в 1988-1994 гг. Азербайджан осуществлял геноцид, и единственным решением этого вопроса  должно быть международное осуждение. Освобожденные же территории должны быть компенсацией за это.  Остальное нас не интересует. Эти встречи преследуют интересы стран МГ ОБСЕ, так как они конкурируют между собой, а нам это ничего не дает», добавил он.
Лидер ЛДПА также сообщил «7օր», что 12-го июня состоится пресс-конференция, на которой будет представлено их видение проводимой властями внешней политики, а также оценки ЛДПА по поводу деятельности и экономической политики правительства РА. Будет также представлено, какие шаги на государственном уровне были предприняты против ЛДПА после конгресса партии, состоявшегося в Иордании.