Հովհաննես Իգիթյան. «Համաներումը, իմ կարծիքով, հենց իշխանությունների գլխացավանքն է»
«Հայելի» ակումբում գնահատելով մայիսի 31-ի Երևանի ավագանու ընտրությունները՝ ՀՀՇ վարչության անդամ, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության նախկին ղեկավար Հովհաննես Իգիթյանն ասել է, որ ընտրություններ, որպես այդպիսին, չեն եղել.
-Եղել է մի մեխանիզմ, որտեղ գործում էին վարչական միջոցները և գումարը։ Այս ընտրություններով Հայաստանը հերթական անգամ խայտառակվեց։ Ինչ վերաբերում է համաներմանը, ապա այն, իմ կարծիքով, հենց իշխանությունների գլխացավանքն է, և իշխանությունն ինքը պետք է որոշի, թե այս իրավիճակից ինչպես դուրս գա։ Հունիսի 23-ին տեղի է ունենալու ԵԽԽՎ վեհաժողովի նիստ, որտեղ ընդգրկված է Հայաստանի հարցը։ Իմ կարծիքով, իշխանությունն ավելի շատ օգտագործում է համաներման շուրջ բարձրացված աղմուկը և փորձում է մթնոլորտ ստեղծել, որպեսզի Ստրասբուրգում խուսափի պատժամիջոցներից։

Ованес Игитян: «Амнистия, на мой взгляд, является головной болью именно властей»
В клубе «Зеркало», оценив выборы в Совет Старейшин 31 мая, член правления АОД, бывший руководитель армянской делегации в ПАСЕ Ованес Игитян сказал, что выборов, как таковых не было.
«Был один механизм, где действовали административные средства и сумма. Этими выборами Армения в очередной раз опозорилась. Что касается амнистии, то она, на мой взгляд, является головной болью именно властей, и власть сама должна решить, как выйти из этой ситуации. 23 июня состоится заседание ассамблеи ПАСЕ, куда включен  вопрос Армении. На мой взгляд, власть больше использует шум, поднятый вокруг амнистии, и пытается создать атмосферу, чтобы в Страсбурге избежать санкций», заявил он.