Երևանի ավագանու առաջին նիստին ՀԱԿ–ը չի ներկայացել
«Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի և ՀՀ կառավարության 2009թ. մայիսի 7-ի որոշման համաձայն՝ Երևանի ավագանու առաջին նիստը պետք է գումարվեր ընտրությունների վերջնական արդյունքների հրապարակումից հետո՝ առաջին երկուշաբթի օրը: Ըստ այդմ, ԿԸՀ-ի կողմից ընտրությունների վերջնական արդյունքների հրապարակումից հետո առաջին երկուշաբթի օրը՝ հունիսի 8-ին, Երևանի քաղաքապետարանում հրավիրվել է Երևանի ավագանու առաջին նիստը:
Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացնում են, որ մինչ նիստի սկսվելը, սահմանված կարգով գրանցվել են ավագանու ՀՀԿ և ԲՀԿ անդամները: Երևանի ավագանու ընտրություններում հաղթած մյուս ուժը՝ ՀԱԿ-ը, չի ներկայացել:
«Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ անդրանիկ նիստը վարելու իրավունքը վերապահվել է ավագանու տարիքով ավագ անդամին՝ Աստղիկ Գևորգյանին:
«Պատմական օր է այսօր մեզ համար: Կարծում եմ, որ արտահայտած կլինեմ ավագանու բոլոր անդամների կամքը՝ ասելով, որ ամբողջ ավագանին պատրաստ է նվիրվելու Երևանի առջև ծառացած խնդիրների կարգավորմանը: Ինձ համար մեծ պատիվ է վարել Երևանի առաջին ավագանու առաջին նիստը»,- ասել է Ա. Գևորգյանը:
«Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածի համաձայն՝ Երևանի ավագանու ընտրությունների արդյունքով ավագանու անդամների տեղերի 50 տոկոսից ավելին ստացած ՀՀԿ համամասնական ցուցակի առաջին հորիզոնականը զբաղեցնող Գագիկ Բեգլարյանը դարձել է Երևանի առաջին ընտրված քաղաքապետը:
Օրենքով սահմանված կարգով՝ Երևանի քաղաքապետը նաև ավագանու անդամ է:
Հաստատվել է նաև ավագանու ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը: Նիստին ներկա ավագանու անդամները միաձայն ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ են ընտրել Սուրեն Ներսիսյանին /ՀՀԿ/, քարտուղար՝ Նատալիա Լափաուրիին /ԲՀԿ/, և երկու անդամների՝ Մանվել Ավետիսյանին /ՀՀԿ/ և Արման Վարդանյանին /ԲՀԿ/:
Օրենքով և ՀՀ կառավարության 2009թ. մայիսի 7-ի թիվ 549 որոշման համաձայն՝ Երևանի առաջին ընտրված քաղաքապետի երդման արարողությունը պետք է տեղի ունենա ավագանու առաջին նիստից երեք օր հետո: Ավագանին սահմանել է, որ Գագիկ Բեգլարյանի երդմնակալության արարողությունը տեղի կունենա հունիսի 11-ին, ժամը 11:00-ին՝ ավագանու նստավայրում՝ Երևանի քաղաքապետարանում:

На первое заседание Совета Старейшин Еревана АНК не явился
Согласно закону «О местном самоуправлении города Еревана» и решению правительства РА от 7 мая 2009 года первое заседание Совета Старейшин Еревана должно было быть созвано в первый понедельник после оглашения окончательных итогов выборов со стороны ЦИК. В соответствии с этим в первый понедельник  после оглашения со стороны ЦИК окончательных итогов выборов 8 июня в мэрии Еревана было созвано первое заседание Совета Старейшин Еревана.
Из управления информации и по связям с общественностью мэрии Еревана сообщили, что до начала заседания в соответствии с установленным порядком были зарегистрированы члены-авагани РПА и ППА. Другая сила, победившая на выборах в Совет Старейшин Еревана, АНК не явилась.  В соответствии с законом РА «О местном самоуправлении города Еревана» право вести первое заседание было дано старшему по возрасту старейшине Астхику Геворкяну.
«Сегодня  исторический день для нас. Думаю, я выражу волю всех членов авагани, сказав, что весь Совет Старейшин готов предаться решению вопросов, возникших перед Ереваном. Для меня большая честь вести первое заседание  Совета Старейшин Еревана», сказала А.Геворкян.
В соответствии с 44-й статьей  закона РА «О местном самоуправлении города Еревана» Гагик Бегларян, занимавший первую горизонталь в пропорциональном списке  РПА, получившей более 50 процентов мест членов авагани в результате выборов в Совет Старейшин Еревана, стал первым избранным мэром Еревана.
В соответствии с установленным законом порядком мэр Еревана является также членом Совета Старейшин.
Утвержден также состав временной счетной комиссии Совета Старейшин. Присутствующие на заседании члены авагани единогласно избрали председателем счетной комиссии Сурена Нерсисяна /РПА/, секретарем Наталью Лапаури /ППА/ и двух членов Манвела Аветисяна /РПА/ и Армана Варданяна /ППА/.
Согласно закону и решению правительства РА номер 549 от 7 мая 2009 года церемония инаугурации первого избранного мэра Еревана должна состояться спустя три дня после первого заседания авагани. Совет Старейшин постановил, что церемония клятвоприношения  Гагика Бегларяна состоится 11 июня в 11 часов в резиденции Совета Старейшин - в мэрии Еревана.