Լարիսա Ալավերդյան. «Րաֆֆին դյուրահավատ է, Քոքոբելյանն արհամարհեց ընտրողների քվեն»
–Անկախ մարդկային ռեսուրսի որակից՝ ես գտնում էի, որ ճանապարհ չանցած, միասնական գործունեություն չծավալած որևէ երկու կամ երեք քաղաքական կամ հասարական ուժերի բանակցություններո՛վ միավորումը չի կարող դրական արդյունք բերել,–«7օր»–ի հետ զրույցում ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության նախկին պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը՝ մեկնաբանելով կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և համանուն խմբակցության պատգամավոր, «Ազատ դեմոկրտաներ» կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանի միջև ծագած վեճը։
Լարիսա Ալավերդյանը, ով ի սկզբանե համաձայն չէր խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին այդ երկու կուսակցությունների համագործակցությանը, այսօր արձանագրում է, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը չափազանց դյուրահավատ է։
–Այդ դյուրահավատությունը մարդկային առումով ներելի է, բայց քաղաքական առումով այսպիսի ձախողումների է բերում։ Դա կարող է՝ դաշտի չիմացությունն էր կամ խոսքին հավատալու Րաֆֆիի ունակությունը ասեմ, թե մշտական իր սովորությունը։ Ինքը շատ ավելի է վստահում ասված խոսքին, մանավանդ՝ Հայաստանում էսպիսի բան կա՝ տղամարդիկ իրար հետ խոսեցին, ստացան, գոհունակությամբ նշեցին և այլն,–ասել է Լարիսա Ալավերդյանը։
«Ժառանգություն» խմբակցության նախկին պատգամավորը նաև վստահ է, որ Խաչատուր Քոքոբելյանն իր պատասխան հայտարարությամբ շտապել է.
–Ես չեմ կարծում, որ չի կարելի այդպես կտրուկ ընտրողների քվեն արհամարհել։ Նա «Ժառանգություն» խմբակցությունով էր ընտրվել, «Ժառանգություն» խմբակցությունը որպես միավոր է մտել ԱԺ՝ այն ձայների շնորհիվ, որոնք տրվել են։ Չի՛ կարելի այդպիսի կտրուկ հայտարարություններ անել։ Ես չեմ արգելում, բայց ես ինձ երբեք թույլ չեմ տա այդպիսի կտրուկ հայտարարություններով հանդես գալ, ինչպես արեց Քոքոբելյանը՝ ասելով, որ հնարավոր է՝ տրոհվի խմբակցությունը։

Раффи доверчив, а Кокобелян пренебрег голосами избирателей – Лариса Алавердян
«Независимо от качества человеческого ресурса, я считаю, что объединение на основе переговоров двух-трех политических или общественных сил, которые не имеют опыта совместной деятельности, не может дать положительного результата», - отметила в беседе с «7or»бывший депутат от фракции «Наследие» Лариса Алавердян, комментируя конфликт между председателями партий «Наследие» и «Свободные демократы» Раффи Ованнисяном и Хачатуром Кокобеляном.
Лариса Алавердян, которая изначальна была не согласна с сотрудничеством этих двух партий перед парламентскими выборами, сегодня констатирует, что Раффи Ованнисян слишком доверчив.
«С человеческой точки зрения эта доверчивость простительна, но в политическом плане она приводит к подобным провалам. Это могло быть обусловлено незнанием политического поля или склонностью Раффи верить на слово. Он больше верит данному слову, тем более, что в Армении принято, чтобы мужчины договаривались, давая друг другу слово», - подчеркнула Алавердян.
Она также выразила уверенность, что Хачатур Кокобелян поспешил со своим ответным заявлением:
«Не думаю, что можно так пренебрежительно относиться к голосам избирателей. Он был избран от фракции «Наследие», которая вошла в парламент благодаря данным избирателями голосам. Нельзя делать таких резких заявлений. Я не запрещаю, однако я не позволила бы себе выступить с таким резким заявлением, как это сделал Кокобелян, который сказал о возможности распада фракции».