«Հայէկոնոմբանկը» ներկայացրել է իր տարեկան հաշվետվությունը
Հունիսի 12-ին «Մարիոթ-Արմենիա» հյուրանոցում տեղի է ունեցել «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ի տարեկան հաշվետու ժողովը։ Բանկի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սուքիասյանը, ներկայացնելով 2008թ. արդյունքների վերաբերյալ բանկի վարչության հաշվետվությունը, նշել է, որ 2008թ. բանկի զարգացման առանցքային ցուցանիշները 2007թ. համեմատությամբ միջին մակարդակներով աճել են։ Մասնավորապես, 12,2%-ով աճել է ընդհանուր կապիտալը՝ հասնելով 8,6 մլրդ դրամի, 10,1%-ով՝ վարկային ներդրումները՝ հասնելով 26,5 մլրդ դրամի, 4,9%-ով՝ մատուցված ծառայությունների զուտ եկամուտը՝ հասնելով 969,3 մլն դրամի։ Հաշվետու տարին առավել արդյունավետ էր պլաստիկ քարտերով ծառայությունների ընդլայնման առումով։
Անդրադառնալով բանկի զարգացման ընթացիկ տարվա միտումներին՝ Դավիթ Սուքիասյանը նշել է, որ, չնայած համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամին և երկրի քաղաքական ու տնտեսական դաշտի լարվածությանը, Հայէկոնոմբանկի նկատմամբ հաճախորդների վստահությունն աճել է, ինչի մասին վկայում է 2009թ. առաջին 5 ամիսների ընթացքում բանկի մի շարք ցուցանիշների էական աճը։ Մասնավորապես, 8,3%-ով աճել են ֆիզիկական անձանցից ներգրավված ժամկետային ավանդները՝ կազմելով 5,4 մլրդ դրամ, 54,8%-ով՝ իրավաբանական անձանցից ներգրավված դեպոզիտները՝ կազմելով 4,3 մլրդ դրամ, 10,1%-ով՝ տեղական և միջազգային պլաստիկ քարտերի քանակը՝ կազմելով 69 265 քարտ։ Հաճախորդների քանակն աճել է 34,8%-ով՝ կազմելով 71 680 հաճախորդ։
-Բոլորս կարող ենք փաստել, որ «Հայէկոնոմբանկն» ունի առաջընթաց, կայուն կերպով զարգանում է, Հայաստանի բանկային համակարգի կարևոր և կայուն օղակներից մեկն է, ինչը, բնականաբար, Կենտրոնական բանկի կողմից խիստ ողջունելի է,- «Հայէկոնոմբանկի» տարեկան հաշվետվության ժողովին ասել է Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանը։

«Армэкономбанк» представил свой годовой отчет
12 июня в гостинице «Мариотт-Армения» состоялось годовое отчетное собрание ОАО «Армэкономбанка». Исполнительный директор банка Давид Сукиасян, представляя отчет правления банка относительно итогов 2008 года, отметил, что по сравнению с 2007 годом главные показатели развития банка за 2008 год по средним уровням  выросли. В частности, на 12,2% вырос общий капитал, достигнув 8 млрд. драмов, на 10,1% кредитные вложения, достигнув 26,5 млрд. драмов, на 4,9% - чистая прибыль от предоставленных услуг, достигнув 969,3 млн. драмов. Отчетный год наиболее был продуктивен в плане расширения услуг пластиковых карт.
Касаясь тенденций развития банка в текущем году Давид Сукиасян отметил, что, несмотря на мировой финансово-экономический кризис и напряженность политического и экономического поля страны, доверие посетителей к Армэкономбанку выросло, о чем свидетельствует существенный рост ряда показателей банка в течение первых 5 месяцев. В частности,  на 8,3% увеличились срочные вклады, привлеченных от физических сил, составив 5,4 млрд. драмов, на 54,8% - депозиты, привлеченных с юридических лиц, составив 4,3 млрд. драмов, на 10,1% - число местных и международных пластиковых карт, составив 69 265 карт. Число посетителей увеличилось на 34,8%, составив 71 680 посетителей.
«Все мы можем констатировать, что у «Армэкономбанка»  есть прогресс, банк стабильным образом развивается, и он является одним из важнейших и стабильных звеньев банковской системы, что со стороны Центрального банка крайне приветствуется», сказал на отчетном годовом собрании заместитель председателя Центрального банка Ваче Габриелян.