Գորան Լենմարկեր. «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի»
Լեռնային Ղարաբաղի և Հարավային Օսիայի հարցերով ԵԱՀԿ ասամբլեայի հատուկ ներկայացուցիչ  Գորան Լենմարկերը  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը տեսնում է արդեն իսկ 2009թ.։
-Այս պահին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար գոյություն ունեն բարենպաստ պայմաններ։ Ես նախկինի պես լավատեսորեն եմ տրամադրված և խնդրի լուծումը  տեսնում եմ արդեն այս տարի։ Այդպիսի որոշումը լավ կլիներ տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար։ Այժմ  հասել է պահը՝ դրսևորելու քաղաքակն կամք և համարձակություն։ Դա հեշտ չէ, բայց այլընտրանքն ավելի թանկ կարող է նստել,- հայտարարել է Գորան Լենմարկերը։
Նա նաև հայտարարել է, թե համոզված է, որ խնդրի ռազմական կարգավորումը բացառվում է։
-Այստեղ գոյություն չունի խնդրի ռազմական լուծում։ Ադրբեջանն ու Հայստանն այդ քայլը միասին պետք է ձեռնարկեն։ Եթե նրանք դա անեն, ապա օգուտը երկու երկրների համար շատ մեծ կլինի,-ասել է Լենմարկերը։

Горан Ленмаркер: «В Нагорном Карабахе не существует военного решения конфликта»
Специальный представитель Парламентской Ассамблеи ОБСЕ по Нагорному Карабаху и Южной Осетии Горан Ленмаркер видит уже в 2009 году.
«В настоящее время существуют благоприятные условия для урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Я по-прежнему оптимистично настроен в отношении нахождения решения в этом году. Такое решение было бы хорошо для всех стран региона. Теперь настало время проявить политическую волю и мужество для всех сторон. Это нелегко, но альтернатива является слишком дорогостоящей", - заявил Ленмаркер.
Он также заявил о своей уверенности в невозможности решения конфликта военным путем. "Здесь не существует военного решения конфликта. Азербайджан и Армения должны предпринять этот шаг вместе. Если они это сделают, то выгода для обеих стран будет огромной", сказал Ленмаркер.