Անդրանիկ Թևանյան. «Այս իշխանության վերարտադրությունը կբերի ՀՀ–ի պարտության»
«Միասնական օրակարգ–նախագահական ընտրություններ» թեմայով ՀՅ Դաշնակցության հրավիրած խորհրդաժողովի ժամանակ «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանը հայտարարել է՝ Հայաստանում ստեղծվել է մի վիճակ, երբ ունենք թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին  քաղաքական ոլորտներում ամբողջովին ձախողված, պարտված իշխանություն, բայց հակառակ ճամբարում դեռ որոշակիության պակաս կա։
–Այն միտքը, որ իշխանությունները տարածում են, թե Սերժ Սարգսյանին այլընտրանք չկա, նույնն է ասել՝ ՀՀ–ն այլևս կործանված է։ Որովհետև ձախողված իշխանությանն այլընտրանք չլինելը նշանակում է՝ քաղաքական առումով մեր պետության օրգանիզմը մահացած է։ Ես, իհարկե, դրա հետ համաձայն չեմ, և կարծում եմ, որ բոլոր այն քաղաքական ուժերը, ովքեր ունեն ինքնուրույնություն և պատկերացում, թե ինչպիսի փոփոխություններ են պետք Հայաստանին, պետք է գնան կոնսոլիդացիայի ճանապարհով։ Եթե նախագահական ընտրություններից առաջ համախմբումը տեղի չունենա, և առնվազն միասնական ճակատ, իսկ ցանկալի է՝ միասնական թեկնածու չլինի, ապա թող ոչ մեկը չմեղադրի իշխանություններին։ Իշխանությունը կարողանում է կեղծիքների գնալ միայն այն դեպքում, երբ որ տեսնում է մասնատված քաղաքական համակարգ և ոչ միասնական ճակատ,–հայտարարել է Ա. Թևանյանը։
Որպես իր խոսքերի վկայությունն էլ նա բերել է Ավան վարչական շրջանում տեղի ունեցած ընտրությունները, երբ պատգամավոր դարձավ անտեսանելի մարդը.
–Իշխանությունը ցույց է տալիս, որ անգամ «պոլի փետ» կամ այլ իր ինքը կարող է անցկացնել։ Այդպիսով իշխանությունն ասում է հետևյալը՝ ես ձեզ այլընտրանք չեմ թողնում, ես կեղծելու եմ ընտրությունները, ստեղծել եմ յուղած, լավ մեքենա, որը կեղծիքներ է իրականացնելու, իմ գործընկերներն են հասարակական հուսալքությունը, բոյկոտը հասարակության կողմից, որ չմասնակցեն ընտրությունների, հաճախորդները, որոնք պետք է փորձեն քաղաքական դաշտը պղտորել, և ոչ միասնականությունն այն ուժերի, որոնք ուզում են իրական փոփոխություններ,– իշխանության մարտավարությունն է ներկայացրել Թևանյանը։
Ա. Թևանյանը վստահ է, որ եթե միասնականություն լինի, ապա հնարավոր է հաղթահարել բոյկոտի տրամադրությունները, հիասթափությունը, և այդ դեպքում կնավազեցվի նաև հաճախորդների դերը, ու նրանք ոչ մի բան չեն կարող անել։ Նա նաև նշել է, որ վերարտադրվել ցանկացող այս իշխանությունը հասարակական–պետական նշանակության որևէ առաքելություն չունի.
–Այս վերջին տարիները ցույց են տվել, որ միակ առաքելությունը, ցավոք սրտի, իշխանության որոշումն էր՝ իրականացնել հայ–թուրքական գործընթացը, որպեսզի ցույց տա՝ տեսեք ինչ նախաձեռնողական և ֆուտբոլասեր մարդիկ ենք։ Բայց դա ուղղակի դատապարտման ենթարկեց մեր ամբողջ արտաքին քաղաքականությունը և հարվածեց մեր անվտանգությանը։ Ուրիշ առաքելություն այս իշխանությունը չունի՝ պետական առումով։ Անձնակա՛ն շահի տեսակետից, իհարկե, ունի առաքելություն. ստեղծել մեկ օլիգարխի տնտեսություն, կենտրոնացնել ամբողջ տնտեսական համակարգը, օլիգարխիայի դեմ պայքարի և գլխից բռնելու խոստման քողի տակ իրականում բոլշևիկյան կուլակաթափություն իրականացնել, ամայացնել ամբողջ քաղաքական դաշտը և հետագայում կառուցել թուրքմենբաշիական հասարակություն, որն ուղղակի դատապարտված է պարտության։ Եթե մենք հաշվի առնենք, որ սառը պատերազմի մեջ ենք Ադրբեջանի հետ, ապա ինձ համար ակնհայտ տեսանելի է, թե ինչ է սպասվում այս իշխանության վերարտադրման պարագայում. տնտեսական անկումը խորանալու է, արտագաղթը մեծանալու է, դրանով հանդերձ մեծանալու է պատերազմի հավանակությունը և պարտությա՛ն հավանականությունը։ Եվ սրա պատասխանատուն բոլորս ենք լինելու, եթե չենք կարողանալու միավորվել։
Քաղաքագետը ուշադրություն է հրավիրել նաև այն հանգամանքի վրա, թե ինչ անձանցով է իրեն շրջապատել այսօրվա իշխանությունը.
–Քաղաքական դիակներին են իրենք սիրում։ Այս իշխանությունները քաղաքական նեկրոֆիլիայով են տառապում, որովհետև քաղական դիակները չեն շնչում, չեն գվում, չեն բվում, ոչ մի պրոբլեմ չեն առաջացնում այս իշխանությունների համար։ Գեղամյանների, դալլաքյանների օրինակը դրա լավագույն ապացույցն է։ Սա՛ է իրենց ուզածը, և եթե որևէ քաղաքական ուժի կամ գործչի թվում է, թե ինքը կարող է սեպարատ պայմանավորվածութունների գնալ իշխանության հետ և լուծել իր հարցերը՝ տակից խաղեր տալով, ասեմ, որ նրանց լավագույն դեպքում սպասվում է ՀՀԿ–ի ցուցակում 20–րդ տեղից ներքև հայտնվելը։ Միայն կոնսոլիդացիայի ճանապարհն է, որ կարող է բերել փոփոխությունների, ու Դաշնակցության այս նախաձեռնությունը և այն կետերը, որոնք առաջադրվել են, համարում եմ շատ լավ հենք միասնականության գնալու։ Առնվազն երեք ուժերի տեսնում եմ այդ համատեքստում, և եթե մնացած ուժերն էլ կմիավորվեն, շատ լավ։ Երկրորդ տարբերակ գոյություն չունի։ Բոլոր այն քաղաքական ուժերը, ովքեր անկեծ են իրենց մոտեցումներում, կոնսոլիդացված ճանապարհով պետք է մասնակցեն նախագահական ընտրություններին և դրա արդյունքում հասնեն հաղթանակի,– ամփոփել է Թևանյանը։

Андраник Теванян: «Воспроизводство нынешней власти приведет к поражению Армении»
Во время организованной АРФ «Дашнакцутюн» конференции на тему участия в президентских выборах с единой повесткой директор исследовательского института «Политэкономия» Андраник Теванян заявил, что власти Армении потерпели полное поражение как во внешней, так и во внутренней политике, а в противоположном лагере еще наблюдается некоторая неопределенность.
«Власти распространяют идею о том, что Сержу Саргсяну нет альтернативы. Утверждать это - всё равно, что констатировать гибель Армении, поскольку, если потерпевшая фиаско власть не имеет альтернативы, то это означает, что в политическом смысле организм нашего государства погиб. Конечно же, я с этим не согласен, и считаю, что все обладающие самостоятельностью политические силы и представляющие себе необходимые Армении перемены должны пойти по пути консолидации. Если до президентских выборов не произойдет консолидации, и не будет, по меньшей мере, единого фронта, а желательно – единого кандидата, то пусть никто не винит власти. Режим может идти на фальсификации лишь тогда, когда видит разрозненную политическую систему и отсутствие единого фронта»,– заявил Андраник Теванян.
В подтверждение своих слов он привел состоявшиеся в административном районе Аван выборы, когда депутатом стал «человек-невидимка».
«Власти показывают, что могут провести в парламент кого угодно, даже пустое место. Тем самым власти говорят, что они не оставят людям выбора, что они создали сильный механизм фальсификации выборов, что их партнерами являются отчаяние общества, общественный бойкот и неучастие в выборах, а также клиенты, которые должны попытаться извратить политическое поле», – охарактеризовал тактику властей Теванян.
Он также убежден, что в случае единства будет возможно преодолеть разочарование и настрой граждан на бойкот выборов. Это, в свою очередь, понизит роль клиентов, и они будут бессильны сделать что-либо. Он также отметил, что у стремящихся воспроизвестись нынешних властей нет миссии общественно-государственного значения.
«К сожалению, последние годы показали, что единственной миссией властей было инициирование армяно-турецкого процесса, чтобы продемонстрировать, какие они инициативные и футбололюбивые. Однако это обрекло всю нашу внешнюю политику на провал и нанесло удар по нашей безопасности. В государственном плане другой миссии у этих властей нет. С точки зрения личного интереса, у них, конечно, есть миссия – создать экономику одного олигарха, централизовать всю экономическую систему, осуществить под прикрытием борьбы с олигархией и обещанием ловить коррупционеров раскулачивание, опустошить всё политическое поле и в дальнейшем построить туркменбашистское общество, которое просто обречено на поражение. Если учесть, что мы находимся в состоянии холодной войны с Азербайджаном, то станет очевидно, что ожидается в случае воспроизводства этих властей: экономический спад углубиться, эмиграция увеличится, вместе с тем увеличится вероятность войны и поражения. И ответственность за это будет на каждом из нас, если не сумеем объединиться», - подчеркнул эксперт.
Политолог привлек внимание аудитории и на то, какими людьми окружила себя нынешняя власть.
«Они предпочитают окружать себя политическими трупами. Эти власти страдают политической некрофилией, поскольку политические трупы не могут возразить и не создают для них никаких проблем. Ярким доказательством этому являются гегамяны и даллакяны. Именно этого они и хотят. Если какому-то политическому деятелю или силе кажется, что он может заключить с властями сепаративный договор и решить свои вопросы, играя исподтишка, то скажу, что, в лучшем случае, они окажутся в списке РПА ниже 20-го места. Только путь консолидации может привести к переменам. Данная инициатива и пункты “Дашнакцутюн” являются хорошей основой для единения. Считаю, что сплотиться могут, по меньшей мере, три силы, а если к ним присоединятся и другие, то будет прекрасно. Другого варианта нет. Для достижения победы все те политические силы, которые искренни в своих подходах, должны участвовать в президентских выборах консолидировано», – подытожил Теванян.