Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտին և Ժորժ Կոլոմբիեին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտին և Ժորժ Կոլոմբիեին:
Համազեկուցողների այցի նպատակն է ԵԽԽՎ հունիսյան նստաշրջանից առաջ դիտարկել Հայաստանի կողմից ԵԽԽՎ 1609,1620 և 1643 բանաձևերի կատարման ընթացքը:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Եվրախորհրդի հետ Հայաստանի գործակցությունը և ասել. «Կարծում եմ, այս ժամանակահատվածը ցույց տվեց, որ մեր երկիրը պատրաստ է կատարել ստանձնած պարտավորությունները»:
Երկուստեք նշվել է առկա խնդիրներին լուծումներ գտնելու ուղղությամբ կողմերի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը:
Զրուցակիցները կարևորել են գրանցված առաջընթացը: Համազեկուցողները ողջունել են համաներման գործընթացի վերաբերյալ երկրի ղեկավարի նախաձեռնությունը: Նրանք նաև հետաքրքրվել են համաներում հայտարարելու ընթացակարգով, անդրադարձել ժամկետներին և ընդգրկման ծավալներին:

Президент Серж Саргсян принял содокладчиков мониторинговой комиссии ПАСЕ Джона Прескотта и Жоржа Коломбье
Президент Серж Саргсян принял содокладчиков мониторинговой комиссии Парламентской ассамблеи Совета Европы Джона Прескотта и Жоржа Коломбье.
Цель визита содокладчиков проследить в преддверии июньской сессии Ассамблеи ПАСЕ ход выполнения Арменией резолюций ПАСЕ под номерами 1609,1620 и 1643.
Президент Серж Саргсян высоко оценил сотрудничество Армении с Советом Европы и сказал: «Думаю, что этот период времени показал, что наша страна готова выполнить взятые на себя обязательства».
Обе стороны отметили  сложившееся эффективное сотрудничество сторон на пути нахождения решений существующих проблем.
Собеседники выделили важность зафиксированного прогресса. Содокладчики приветствовали инициативу главы государства относительно амнистии. Они также поинтересовались порядком ее объявления, сроками и ее охватом.
Содокладчики отметили, что представят свои наблюдения на предстоящем пленарном заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы.