Իրանի ընդդիմությունն իշխանություններից պահանջել է ազատ արձակել իրենց կողմնակիցներին
Իրանի նախկին նախագահ Մոհամեդ Խաթամին և նախագահի նախկին թեկնածու Միր-Հոսեյն Մուսավին, ովքեր կասկածի տակ են առնում Մահմուդ Ահմադինեջադի հաղթանակը նախագահական ընտրություններում, Արդարադատության նախարարությանը նամակ են հղել։ Դրանում մասնավորապես մատնաշված է Իսլամական Հանրապետության հենքը խարխլող՝ չարդարացված ճնշումների դադարեցման անհրաժեշտությունը։
Նրանց հրապարակայնորեն աջակցություն է հայտնել հեղինակավոր այաթոլլա Աբդել Քերիմ Արդեբիլը։ Նա երկար տարիներ այդ երկրի դատական կառույցներում ղեկավար պաշտոններ է ղեկավարել։ Իրավապահ մարմիններին նա զսպվածության կոչ է արել և ընդգծել խախաղ ցուցարարների նկատմամբ ուժի կիրառման անթույլատրելիությունը։
Մինչ այդ, տարածաշրջանային դիտորդներն ընդգծում են, որ ազատականների կողմից բարձրացված բողոքի ալիքն սկսում է նվազել։ Չորեքշաբթի՝ Թեհրանի հրապարակներից մեկում կայացած չարտոնված հանրահավաքին, արդեն մասնակցել են ոչ թե 100 հազարավոր, այլ 10-յակ քաղաքացիներ։ Սակայն այս փաստը չի ընկճել Մուսավիին։ Ընդդիմության 67-ամյա առաջնորդն իր կողմնակիցներին կոչ է արել մայրաքաղաքի կենտրոնում հանրահավաք անցկացնել, իսկ դրա ձախողման պարագայում՝ հավաքվել մզկիթների մոտ։

Оппозиция Ирана потребовала от властей выпустить на свободу своих сторонников
Бывший президент Ирана Мохамед Хатами и бывший кандидат в президенты Мир-Хосейн Мусави, которые ставят под сомнение победу Махмуда Ахмадинежада на президентских выборах, направили письмо Министерству юстиции. В нем, в частности, указывается на необходимость прекращения неоправданных давлений, расшатывающих основы Исламской Республики.
Им публично выразил поддержку  авторитетный аятолла Абдел Керим Абдебил. Он долгие годы в судебной системе страны  занимал руководящие посты. Он обратился с призывом к правоохранительным органам проявить сдержанность и подчеркнул неприемлемость применения силы в отношении демонстрантов.
Вместе с тем региональные наблюдатели отмечают, что волна протеста, поднятая либералами, начинает спадать. В среду в несанкционированном митинге на одной из площадей Тегерана уже участвовало не сотни тысяч человек, а десятки граждан. Однако этот факт не сломил Мусави. 67-летний лидер оппозиции призвал своих сторонников провести митинг в центре столицы, а при его провале собраться у мечетей.