Շվոնդերական Հայաստան
Քաղաքագիտական հայտնի կանոնի համաձայն՝ իշխանությունն այլասերում է մարդուն, իսկ բացարձակ իշխանությունը բացարձակ ձևով է այլասերում մարդուն։
Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական զարգացումները ցույց են տալիս, որ «Դեպի արդար Հայաստան» կարգախոսի ներքո իրականում «Դեպի շվոնդերական Հայաստան» ծրագիրն է իրականացվում։ Մենք այժմ ականատեսն ենք դառնում բացարձակ այլասերված հասարակական հարաբերությունների ձևավորման։ Դրա առաջին նախանշաններն արդեն կան։
Անկախ ու ընդդիմադիր հայացքների տեր ներկայացնող լրատվամիջոցներն ու սոցիալական ցանցում վխտացող դեմքերը, ովքեր խոսում են քաղաքացիական արժեքներից, ժողովրդավարությունից ու լյուստրացիաներից, վերածվել են իրենց «չսիրած» ԿԳԲ–ի «ստուկաչների» ու «դանոսչիկների», իսկ ինչպես երեկ պարզվեց` նաև պռովակատորների։ Ինչ է սա, եթե ոչ այլասերվածություն և փարիսեցիություն։
Դատելով քաղաքական, հասարակական ու լրատվական դաշտում ոմանց գործունեությունից՝ կարող ենք ասել, որ իշխանությունը շվոնդերների թիմ է ձևավորել, թիմ, որին քսի են տալիս ում դեմ որ պետք է, և որին կերակրելու գինն ահագնացող արտագաղթն ու Հայաստանի թուլացումն է։
Օսկանյանի ու Զուրաբյանի առանձնազրույցը մեկ կենտրոնից եկած հրահանգով տարածողները, «ընդդիմադիր» դիրքերից Սարգսյանի համար գեղամյանություն անողները և փարիսեցիաբար լյուստրացիայից խոսողներն իշխանության ձեռքում գործիքի են վերածվել և պայքարում են հանուն կլանաօլիգարխիկ համակարգի բյուրեղացման ու ընդդեմ հասարակության։
Նողկալին այն է, որ Բաղրամյան 26–ի տակ աշխատող լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներն իրենց այդ վարքագիծն արդարացնում են «Եթե երկրում ստեղծված է առուծախի մթնոլորտ, ապա մենք ումից ենք պակաս» սկզբունքով։
Թե ինչի կարող է հանգեցնել այսպիսի այլասերվածությունը, դժվար չէ կռահել։ Հայաստանը չի դիմանա կեղծ արժեքների տարածմանն ու իշխանության ամբողջատիրական ձգտումներին։ Հետևաբար՝ նրանք, ովքեր հիացած են Սարգսյանի նոր կարգախոսով և հավանել են նրա ելույթը, և նրանք, ովքեր ԶԼՄ–ները վերածել են զանգվածային մանիպուլյացիայի միջոցի, ոչ պակաս պատասխանատվություն են կրում ներկա վիճակի համար և արժանի են ոչ պակաս քննադատության, քան դեպի շվոնդերական Հայաստան տանող «մեծ» առաջնորդը։

Швондеровская страна
Согласно известному закону политологии, власть развращает, а абсолютная власть – развращает абсолютно.
Происходящие в Армении политические процессы показывают, что под прикрытием лозунга «К справедливой Армении» в действительности реализуется программа «К швондеровской Армении». Мы сейчас становимся свидетелями формирования абсолютно развращенных общественных отношений. Первые признаки этого уже есть.
Позиционирующие себя в качестве носителей независимых и оппозиционных идей средства массовой информации и кишащие в соцсетях лица, которые говорят о гражданских ценностях, демократии и люстрации, превратились не только в стукачей и доносчиков для «нелюбимого» ими КГБ, но и, как выяснилось вчера, в провокаторов. Что это, если не развращенность и фарисейство?
Судя по деятельности некоторых субъектов политического, общественного и информационного поля, можем сказать, что власти сформировали команду швондеров, которую натравливают на кого захотят, и ценой содержания которых являются увеличение темпов эмиграции и ослабление Армении.
Распространившие по указанию из одного центра частную беседу Вардана Осканяна и Левона Зурабяна, занимающиеся для Саргсяна гегамянством в «оппозиционном» амплуа и по-фарисейски говорящие о люстрации превратились в инструменты в руках власти и борются против общества с целью кристаллизации кланово-олигархической системы.
Отвратительно то, что представители работающих на президентский дворец СМИ оправдывают свое поведение по принципу «Если в стране царит атмосфера торга, то чем мы хуже других».
Нетрудно догадаться, к чему может привести эта развращенность. Армения не устоит перед распространением ложных ценностей и тоталитарными устремлениями власти. Следовательно, восхищающиеся новым лозунгом Саргсяна и положительно оценивающие его выступление, а также превратившие СМИ в средства массовой манипуляции, не менее ответственны за нынешнюю ситуацию и достойны не меньшего осуждения, чем ведущий Армению к швондеризму «великий» лидер.