ԱՄՆ–ը ժխտել է Իրանի ներքին գործերին խառնվելու մեղադրանքները
Բարաք Օբամայի վարչակազմը ժխտել է Իրանի մեղադրանքներն այն մասին, թե ԱՄՆ-ը խառնվում է Իրանի ներքին գործերին։ Իրանի պաշտոնական բողոքն այն մասին, թե  «անթույլատրելի» է նախագահական ընտրություններից հետո տեղի ունեցող ներքաղաքական իրադարձություններին ԱՄՆ-ի միջամտությունը, եղել է հունիսի 17-ին։
Այդ առիթով Իրանի արտգործնախարարություն է հրավիրվել Շվեյցարիայի դեսպանը, որը զբաղվում է ԱՄՆ-ի հարցերով, քանի որ 1979թ.-ից ԱՄՆ-ը դիվանագիտական հարաբերություններ չունի Իրանի հետ։
Ինչպես հայտնում է «ИТАР-ТАСС» գործակալությունը, ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, մեկնաբանելով Թեհրանի բողոքը, հայտարարել է, թե ամերիկյան կառավարությունը չի փորձում իրանցիների վզին փաթաթել իր կամքը։
-Թե ինչպես պետք է վերջին ընտրությունների դեմ ուղղված բողոքիների հետևանքով ստեղծված ներքաղաքակն իրավիճակը կարգավորեն երկրի ներսում, հենց իրենք՝ իրանցիները պետք է որոշեն,-այդ մասին Իսրայելի՝ ԱՄՆ-ում գտնվող արտգործնախարար Ավիգդոր Լիբերմանի հետ բանակցություններից հետո լրագրողներին ասել է ԱՄՆ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը։

США отвергают обвинения во вмешательстве во внутренние дела Ирана
Администрация Барака Обамы отвергла обвинения Ирана в том, что США вмешиваются во внутренние дела Ирана. Официальный протест Ирана о "недопустимости" вмешательства США во внутриполитические события Ирана, происходящие после выборов, был 17 июня.
По этому поводу в МИД Ирана был приглашен посол Швейцарии, которая представляет интересы США, поскольку последние не имеют дипломатических отношений с Ираном с 1979 года.
Как заявляет агентство «ИТАР-ТАСС», госсекретарь США Хилари Клинтон, комментируя протест Тегерана, заявила, что американское правительство не стремится навязать свою волю иранцам.
"Каким образом необходимо урегулировать ситуацию вокруг протестов внутри страны по поводу исхода недавних выборов, предстоит определить самим иранцам", - сказала руководитель внешнеполитического ведомства США журналистам по завершении переговоров с министром иностранных дел Израиля Авигдором Либерманом, который находится с визитом в Вашингтоне.