Սերգեյ Շաքարյանց. «Ո՞ւմ է ձեռնտու ապակայունացնել ամենակայուն պետությունը տարածաշրջանում»
-Այն իրադարձությունները, որոնք պտտվել են Հայաստանի և Իրանի շուրջը, ցույց են տալիս, որ, առնվազն գազի պարագայում, որոշ ուժերի ձեռնտու է, որպեսզի և՛ Հայաստանը, և՛ Իրանը, որպես լրիվ կամ կիսով չափ անկախ պետություններ, վերանան և սկսեն շարժվել տարածաշրջանից դուրս գտնվող ուժերի թելադրանքով։ Շատեը հակված են նույնիսկ հայ-թուրքական հարաբերությունների մերձեցման գործընթացը դիտարկել նույն գազային խնդրի հովանու ներքո։ Պետք է հասկանալ, թե ո՞ւմ է ձեռնտու ապակայունացնել տարածաշրջանում ամենակայուն պետությունը,- «Փաստարկ» ակումբում նման կարծիք է հայտնել քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը։
Դրսի ուժերը, նրա կարծիքով, ԱՄՆ-ը և Եվրոպայի ամերիկամետ ուժերն են։ Այդուհանդերձ, ըստ քաղաքագետի, քանի որ Իրանը որոշների նման արհեստածին պետություն չէ, արևմուտքի այդ սցենարը այնտեղ չի աշխատում, և այդ անկարգությունները դեպի մարում են գնում։
-Իրանը ուղղակի պետություն չէ, կրոն չէ, այլ տարիներ շարունակ զարգացած քաղաքակրթություն է։ Ահա թե ինչու՝ այդ մեթոդները Իրանում չեն գործում,– ասել է Ս. Շաքարյանցը։

Сергей Шакарянц: «Кому выгодно дестабилизировать самое стабильное государство в регионе?»
«Те события, которые развиваются вокруг Армении и Ирана, показывают, что, по крайней мере, в случае с газом некоторым силам выгодно, чтоб полностью или наполовину независимые государства исчезли и стали двигаться под диктовку сил, находящихся за пределами региона. Многие склонны даже процесс улучшения армяно-турецких отношений рассматривать под углом всё той же газовой проблемы. Нужно понять, кому выгодно дестабилизировать самое стабильное государство в регионе?», - подобное мнение выразил в клубе «Пастарк» политолог Сергей Шакарянц
Внешними силами, по его мнению, являются США и проамериканские силы в Европе. Тем не менее, по словам политолога, поскольку Иран не искусственное государство, данный сценарий Запада там не работает, и беспорядки идут на спад.
«Иран не просто государство, религия, а цивилизация, развивающаяся на протяжении многих лет. Вот почему эти методы в Иране не действуют», - сказал С. Шакарянц.