Քննարկվվել է Սայաթ-Նովայի 300-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների ընթացքն ու ծրագրերը
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Սայաթ-Նովայի 300-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի նիստը:
Կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը զեկուցել է, որ 2012 թվականի սկզբից մեկնարկած միջոցառումները կշարունակվեն նաեւ 2013-ին: Մինչ այժմ հանրապետությունում՝ մայրաքաղաքում եւ մարզերում, կազմակերպվել են Սայաթ-Նովային նվիրված թեմատիկ ցուցահանդեսներ, երաժշտական փառատոններ, գրական-երաժշտական ցերեկույթներ, հոբելյանական ներկայացումներ, գիտական նստաշրջաններ՝ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում:
Հրատարակվել է նաեւ «Սայաթ-Նովա 300» խորագրով գիրք, նկարահանվել է մեծանուն երգահանին նվիրված անիմացիոն ֆիլմ, որը հանրությանը կներկայացվի 2013 թվականին: Ներկայում ընթացքի մեջ են Սայաթ-Նովա մյուզիքլի նախապատրաստական աշխատանքները:
Տեղեկացվել է նաեւ, որ Սայաթ-Նովայի 300-ամյակը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հայտնի մարդկանց եւ կարեւոր իրադարձությունների 2012-2013 թթ. օրացույցում:
Օրակարգային երկրորդ հարցով նիստի մասնակիցները հանդես են եկել Սայաթ-Նովայի 300-ամյակին նվիրված այլ միջոցառումների կազմակերպման մասին առաջարկներով: Մասնավորապես, առաջարկվել է Սայաթ-Նովային նվիրված գրականությունը եւ նյութերը թարգմանել տարբեր լեզուներով եւ միջազգաին միջոցառումների ընթացքում ներկայացնել միջազգային հանրությանը:

Нужно представить Саят-Нова на международной арене – Тигран Саркисян
В правительстве РА под председательством премьер-министра Тиграна Саркисяна состоялось заседание юбилейной комиссии по организации и проведению мероприятий, посвященных 300-летию выдающегося армянского поэта и музыканта Саят-Новы (Арутюна Саядяна).
В ходе заседания министр культуры РА Асмик Погосян отметила, что стартовавшие в начале 2012 года мероприятия продолжатся и в 2013 году. В рамках юбилейных торжеств в столице и областях Армении состоялись тематические выставки, музыкальные фестивали, литературно-музыкальные  вечера, юбилейные спектакли, научные сессии в Национальной академии наук. Опубликована также книга «Саят-Нова:300».
Снят анимационный фильм о великом ашуге, который зрители смогут увидеть уже в 2013 году. Идут работы и над мюзиклом «Саят-Нова».
300-летний юбилей Саят-Новы  включен и в календарь ЮНЕСКО «Известные лица и события 2012-2013 года».
Как сообщает пресс-служба правительства, участники заседания выступили с предложениями относительно дальнейшей тематики юбилейных мероприятий. В частности, предложено материалы, касающиеся Саят-Новы, перевести на иностранные языки.
Согласившись с этой идеей, премьер отметил: «Важно, чтобы Саят-Нова был представлен и на международной арене. Необходимо, чтобы материалы о  творчестве  великого ашуга появились также на английском и русском языках. Мы должны заниматься популяризацией нашего искусства, литературы, культурного наследия, наших историко-архитектурных ценностей с тем, чтобы они стали достоянием всего просвещенного человечества».