Վրաստանի խորհրդարանն իր պատմության մեջ առաջին անգամ հաղթահարել է նախագահի վետոն. համաներում կլինի
Վրաստանի խորհրդարանն իր պատմության մեջ առաջին անգամ հաղթահարել է  նախագահի վետոն։ Քվեարկությամբ չեղյալ է հայտարարվել «Համաներման մասին» օրենքի վրա դրված նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլիի արգելքը: Նախագահի վետոն հաղթահարելու համար, օրենսդրության համաձայն, անհրաժեշտ էին խորհրդարանի ձայների երեք հինգերորդը: Վետոյի հաղթահարմանը կողմ է քվեարկել 91, դեմ 24՝ պատգամավոր:
Դեկտեմբերի 21-ին խորհրդարանի ընդունած օրենքով համաներումը տարածվում է 3000 մարդու վրա: Մասնավորապես քաղհալածյալների ու քաղբանտարկյալների ցուցակում էլ երեք հայ կա` ջավախահայ նախկին պատգամավոր Մելիք Ռայիսյանը, ինչպես նաև Աջարիայի հայ համայնքի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանն ու նրա տեղակալը, որոնց մեղադրում են Ռուսաստանի օգտին լրտեսություն անելու մեջ:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, «Միասնական Ջավախք» շարժման առաջնորդ Վահագն Չախալյանին քաղբանտարկյալների ցուցակում խորհրդարանը չէր ընդգրկել որոշ պատգամավորների ելույթներից հետո, սակայն խորհրդարանի ընդունած համաներման մասին օրենքը տարածվում է նաև նրա վրա։

Парламент Грузии преодолел президентское вето по закону об амнистии
На состоявшемся в пятницу заседании парламент Грузии сумел преодолеть вето, наложенное президентом Михаилом Саакашвили на закон «Об амнистии». Как сообщает агентство «Новости-Грузия», это первый подобный случай в истории страны.
За преодоление вето проголосовал 91 депутат, против высказались 24 человека. По закону для преодоления вето необходимы голоса трех пятых от общего состава парламента.
Законопроект будет возвращен президенту, который должен подписать его в течение семи дней. Если Саакашвили вновь откажется, документ подпишет спикер парламента, после чего закон вступит в силу.
Напомним, что принятый 21 декабря парламентом Грузии закон об амнистии распространяется на 3 000 человек. В частности, в списке политических заключенных и лиц, подвергающихся политическому преследованию, есть трое армян – бывший депутат парламента от Джавахка Мелик Раисян, политическое преследование в отношении которого началось после того, как он перешел на сторону Иванишвили, а также бывший руководитель армянской общины Аджарии Армен Геворкян и его заместитель Рубен Шикоян, которых были обвинены в шпионаже в пользу России.  Политического активиста из Джавахка, лидера движения «Единый Джавахк» Ваагна Чахаляна парламентарии не внесли в список политических заключенных после выступлений некоторых депутатов, однако принятый парламентом закон об амнистии распространяется и на него.