Անդրիաս Ղուկասյանը կոչ է անում ընտրություններում Սերժ Սարգսյանին մենակ թողնել
Այսօր ՀՀ նախագահի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանը բաց նամակով դիմել է նախագահի թեկնածուներ Արամ Հարությունյանին, Արման Մելիքյանին, Հրանտ Բագրատյանին, Պարույր Հայրիկյանին, Վարդան Սեդրակյանին, Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, որտեղ վերջիններիս կոչ է անում միասնաբար դուրս գալ ՀՀԿ-ի կողմից նախագծված ու կանխորոշված ընտրությունների պայքարից: Նամակի տեքստը ներկայացնում ենք ստորև.
«ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Արամ Հարությունյանին, Արման Մելիքյանին, Հրանտ Բագրատյանին, Պարույր Հայրիկյանին, Վարդան Սեդրակյանին, Րաֆֆի Հովհաննիսյանին
Հարգարժան պարոնայք
Հանրությունը, որի իրավունքները երաշխավորված չեն, իսկ պետական իշխանությունը ամբողջությամբ գտնվում է մեկ քաղաքական ուժի ձեռքում, ըստ էության զրկված է իր Սահմանադրությունից։
Քաղաքական գործիչը նա է, ով իր վրա է վերցնում է հանրության շահերը պաշտպանելու պարտքը։ Այսօր մենք ունենք իրավունք` ձևավորելու Հայաստանի համար նոր քաղաքական օրակարգ։ Դրա հետ մեկտեղ, մեզ վրա է դրված երկրի քաղաքական ապագան որոշելու պատասխանատվությունը։ Առաջարկում եմ միասնաբար դուրս գալ ՀՀԿ-ի կողմից նախագծված ու կանխորոշված ընտրությունների ընտրապայքարից և միահամուռ նախաձեռնել երկրում համընդհանուր քաղաքացիական շարժում` հանուն արմատական փոփոխությունների։
Համոզված եմ, որ քրեաօլիգարխիկ համակարգի դեմ ուղղված քաղաքացիական շարժումը, որի առաջնորդները կլինեն Պարույր Հայրիկյանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը և Հրանտ Բագրատյանը, հաջողությամբ կպսակվի։ Նաև հավատում եմ, որ Նախագահի մյուս թեկնածուները ևս, ճիշտ գնահատելով իրավիճակը, ազգային շահը կգերադասեն անձնական շահից։
Հանրությունը մեզանից գործնական քայլեր է սպասում, այլ ոչ թե անիմաստ պայքար, այսպես կոչված, երկրորդ տեղի համար: Կոչ եմ անում` մինչև ս/թ․ հունվարի 15-ը միասնական ինքնաբացարկով սկիզբ դնել Հայաստանի Հանրապետությունում նոր քաղաքական իրադրության»:

Андреас Гукасян призывает оставить Сержа Саргсяна в одиночестве
Сегодня кандидат на пост президента РА Андреас Гукасян обратился с открытым письмом к кандидатам в президенты Араму Арутюняну, Арману Меликяну, Гранту Багратяну, Паруйру Айрикяну, Вардану Седракяну, Раффи Ованнисяну, в котором призвал их единодушно выйти из заранее запланированной и предрешенной РПА предвыборной гонки. В письме говорится:
«Уважаемые господа,
Общество, чьи права не гарантированы, а государственная власть полностью сконцентрирована в руках одной политической силы, по существу, лишено своей Конституции.
Политическим деятелем является тот, кто берет на себя долг защищать права общества. Сегодня у нас есть право сформировать новую политическую повестку Армении. Вместе с тем, на нас лежит ответственность за определение политического будущего страны. Предлагаю единодушно выйти из заранее запланированной и предрешенной РПА предвыборной гонки и единогласно инициировать в стране всеобщее гражданское движение за коренные перемены.
Убежден, что направленное против криминально-олигархической системы гражданское движение, во главе которого будут Паруйр Айрикян, Раффи Ованнисян и Грант Багратян, увенчается успехом. Также верю, что остальные кандидаты, адекватно оценивая ситуацию, предпочтут национальный интерес личному.
Общественность ждет от нас действенных шагов, а не бессмысленной борьбы за так называемое второе место. Призываю до 15 января с.г. единодушным самоотводом положить начало новой политической обстановке в Армении.