Ադրբեջանում հնարավոր են համարում հակամարտող կողմերի մտավորականների համախմբումը ղարաբաղյան հիմնահարցի լուծման շուրջ
Ադրբեջանի մտավորականների միավորումը հնարավոր է համարում Հայաստանի և Ադրբեջանի մտավորականների համատեղ հանձնաժողովի կամ ավագանիների միավորման ստեղծումը՝ ժողովրդական դիվանագիտության միջոցով գտնելու ղարաբաղյան հիմնահարցի լուծումը։ «Կարևոր պայմանն այն է, որ երկու կողմերն իրականում պետք է գործադրեն բոլոր ջանքերը՝ լուծելու հիմնահարցը։ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործում իրենց ներդրումը կարող են ունենալ ոչ միայն մտավորականները, այլև ժողովրդի համար գործող մարդիկ»,- ասել է Ադրբեջանի մտավորականների միության քարտուղար Էլդինազ Գուլիևը։ Ռուսաստանում Հայաստանի և Ադրբեջանի դեսպաններ՝ Արմեն Սմբատյանի և Փոլադ Բյուլբյուլօղլու նախաձեռնությամբ՝ 2007թ.-ի հունիսի 28-ին երկու երկրների մտավորականության ներկայացուցիչներ այցելեցին Երևան, Ստեփանակերտ և Բաքու։ Հաջորդ այցելությունը նախատեսվում է այս տարվա հուլիսին։

В Азербайджане считают возможным сплочение интеллигенции двух конфликтующих сторон вокруг решения карабахской проблемы
Объединение интеллигенции Азербайджана считает возможным создание совместной комиссии или же союза старейшин, состоящих из интеллигенции Армении и Азербайджана, для нахождения решения нагорно-карабахской проблемы средствами народной дипломатии. "Важное условие то, что обе стороны действительно должны прилагать усилия для решения этой проблемы. Вклад в решение этой проблемы может внести не только интеллигенция, но и действующие в интересах народа люди», - сказал председатель Объединения интеллигенции Азербайджана Эльданиз Гулиев. По инициативе послов Армении и Азербайджана в России Армена Смбатяна и Полада Бюль-Бюль оглы  28 июня 2007 года представители интеллигенции двух стран совершили визиты в Степанакерт, Ереван и Баку. Очередной визит планируется осуществить в июле этого года.