ԱԺ պատգամավորի չեն թույլատրել հատել Վրաստանի սահմանը
Հունիսի 19-ին,  ժամը 21-ի սահմաններում, երբ Հայաստանից մեկնող խումբը, որի կազմում են եղել   ՀՀ ԱԺ  ՀՀԿ խմբակցության կազմում ընդգրկված պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը, վարչապետի նախկին խորհրդական Ստեփան Մարգարյանը, «Հզոր Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Վարդան Վարդապետյանը և ԱԺ նախկին պատգամավոր Վահե Հովհաննիսյանը, չի կարողացել ամբողջ կազմով մուտք գործել Վրաստան։
Սադախլոյի անցակետում վրացական սահմանապահները նրանց տեղեկացրել են, որ ԱԺ պատգամավոր  Շիրակ Թորոսյանին արգելված է Վրաստան մտնել։
Հայաստանից մեկնած խմբի անդամների բոլոր ջանքերը, Հայաստանի և Վրաստանի դիվանագիտական խողովակներով հարթելու միջադեպը, եղել է անարդյունք։ Խմբի մնացած 3 անդամների համար նման խոչընդոտ չի ստեղծվել, բայց ի նշան բողոքի, նրանք միասին ետ են վերադարձել։
Տեղեկացնենք,  որ հայկական խումբը պետք է մասնակցեր «Նաումանի» անվան հիմնադրամի նախաձեռնած միջոցառմանը, որի շրջանակներում հանդիպումներ պետք է տեղի ունենային Վրաստանի արտգործնախարարության,  Ռեինտեգրացիայի նախարարության, հասարակական կազմակերպությունների և մամուլի  ներկայացուցիչների հետ։ Քննարկումների թեմաներն  էին Հայ-վրացական հարաբերությունները՝ մասնավորապես Վրաստանի ազգային փոքրամասնությունների, տարածաշրջանային ինտեգրացիայի հետ կապված խնդիրները։
Մեր տեղեկություններով,  միջադեպի առնչությամբ, Հայաստանում Վրաստանի դեսպանի պաշտոնակատարին ՀՀ արտգործնախարարությունից ներկայացվել է  բողոքի նոտա։
Նշենք նաև, որ օրերս վրացական իշխանությունների կողմից արգելվել է Ախալցիխեում անցկացնել մեծանուն հայ նկարիչ Վարդգես Սուրենյանցի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված միջոցառումները։

Депутату НС не позволили пересечь границу Грузии
19 июня в районе 21:00 отбывающая из Армении группа, в составе которой были депутат НС РА от фракции РПА, председатель земляческого союза «Джавахк» Ширак Торосян, бывший советник премьер-министра Степан Маркарян, председатель партии «Могучая Родина» Вардан Вардапетян и бывший депутат НС Ваге Ованисян, не смогла проникнуть в Грузию в полном составе.
В проходном пункте Садахло грузинские пограничники проинформировали их, что депутату НС Шираку Торосяну запрещено въезжать в Грузию.
Все усилия членов, отбывающей из Армении группы, уладить инцидент по дипломатическим каналам Армении и Грузии не принесли результата. Для остальных 3 членов группы подобные препятствия не возникли, но в знак протеста, они вместе вернулись назад.
Сообщим, что армянская группа должна была принять участие в мероприятии, организованном фондом имени «Наумана», в рамках которого должны были состояться встречи с МИД Грузии, министерством Реинтеграции, общественными организациями и представителями прессы. Тема обсуждений армяно-грузинские отношения, в частности вопросы, связанные с национальными меньшинствами Грузии, региональной интеграцией.
По нашим данным, в связи с инцидентом, МИД РА направил ноту протеста исполняющему обязанности посла Грузии в Армении.
Отметим также, что на днях власти Грузии запретили проводить в Ахалцихе мероприятия, посвященные 150-летию со дня рождения выдающегося армянского художника Вардгеса Суренянца.