«Ժառանգություն» կուսակցության նամակը ՀՀ Նախագահին
2009թ. մայիսի 26-ին «Ժառանգություն» կուսակցությունը դիմել էր Ձեզ մայիսի 4-ից սկսյալ Փորձագետների փաստահավաք խմբի աշխատանքների ժամանակավոր կազմալուծման փաստի կապակցությամբ՝ ակնկալելով «Ձեր կարգադրությամբ ձեւավորված Փաստահավաք խմբի բնականոն գործունեության վերականգնում»:  Ավաղ, խմբի գործունեության վերականգնման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու փոխարեն Ձեր կողմից հունիսի 6-ին կարգադրություն ստորագրվեց 2008թ. հոկտեմբերի 23-ի՝ «Փորձագետների փաստահավաք խմբի ստեղծման եւ նրա գործունեության կազմակերպման կարգը հաստատելու մասին» ՀՀ նախագահի կարգադրությունը ուժը կորցրած ճանաչելու մասին, որով օրինականացվեց կոալիցիայի առաջադրած անդամների կողմից խմբի կազմալուծումը:
2009թ. հունիսի 19-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից Ձեր՝ «Համաներում հայտարարելու մասին» առաջարկը ընդունելուց հետո ավելի քան արդիական է դարձել մարտի 1-ին եւ 2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունների, մասնավորապես՝ 10 անձանց սպանության հանգամանքների բացահայտումը, որը շարունակում է մնալ իբրեւ ոչ միայն հասարակության եւ քաղաքական ուժերի պահանջ, այլեւ միջազգային կառույցների առջեւ Հայաստանի ստանձնած պարտավորություն:
«Ժառանգություն» կուսակցությունը պահանջում է վերստեղծել Փորձագետների փաստահավաք խումբը՝ միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ:

Письмо партии «Наследие» президенту РА
26 мая 2009 года партия «Наследие» обратилась к Вам в связи с фактом временного расформирования  работ Группы экспертов по сбору фактов, начавшихся 4 мая, ожидая «восстановления регулярной деятельности Группы по сбору фактов, сформированной по вашему распоряжению». Увы, вместо того, чтобы прибегнуть к шагам по восстановлению деятельности группы, с Вашей стороны было подписано распоряжение от 6 июня о признании недействительным распоряжения президента РА «Об утверждении порядка создания Группы экспертов по сбору фактов и организации ее деятельности», которым было узаконено расформирование группы со стороны членов, выдвинутых от коалиции.
19 июня 2009 года, после принятия Национальным собранием РА Вашего предложения «Об объявлении амнистии», более чем актуальным стало, в частности, раскрытие обстоятельств убийств 10 лиц  в ходе трагических событий 1-2 марта в Ереване, которое продолжает оставаться не только требованием общественных и гражданских сил, но и обязательством, взятым Арменией перед международными организациями.
«Партия «Наследие» требует вновь создать Группу экспертов по сбору фактов с привлечением международных экспертов.