«Երկիր» միության հայտարարությունը ջավախքահայության իրավունքների ոտնահարման քաղաքականության նոր դրսևորումների վերաբերյալ
Վրացական իշխանությունների կողմից տարվող ջավախքահայության իրավունքների ոտնահարման հետևողական քաղաքականությունը վերջին շրջանում ստացել է նոր՝ ավելի բիրտ և բացահայտ դրսևորումներ: Այսպես՝
1.                        Վրաստանի անվտանգության ծառայություն են կանչվել և հարցաքննվել վերապատրաստման ծրագրի շրջանակներում Հայաստան մեկնել պատրաստվող ջավախքահայ ուսուցիչները.
2.                        Շարունակվում են կոպտորեն ոտնահարվել ջավախքահայ ակտիվիստ Վահագն Չախալյանի իրավունքները, որը ս.թ. ապրիլի 7-ին ցույցեր և հանրահավաքներ կազմակերպելու մեղադրանքով վրացական դատարանի կողմից դատապարտվել էր 10 տարվա ազատազրկման
3.                        Ս.թ. հունիսի 19-ին  ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանին, որը հայտնի է ջավախքահայությանը հուզող հիմնախնդիրների վերաբերյալ իր հրապարակային ելույթներով, առանց որևէ բացատրության թույլ չի տրվել մուտք գործել Վրաստան:
Վրացական իշխանությունները, մտահոգված լինելով ջավախքահայության իրավունքների ոտնահարման իրենց քաղաքականության նկատմամբ Հայաստանում, Սփյուռքում և միջազգային հանրության մոտ հետզհետե աճող դժգոհությունից, Վրաստանի նախագահ Մ. Սահակաշվիլու Հայաստան կատարելիք այցի նախօրյակին հակահայկական հալածանքները խստացնելու միջոցով փորձում են հասնել հետևյալ հիմնական նպատակների՝
1.      ևս մեկ անգամ դրսևորել ջավախքահայության իրավունքների հարցում իրենց անզիջում կեցվածքը,
2.      տեղափոխել ջավախքյան խնդիրը հայ-վրացական միջպետական հարաբերությունների ոլորտ և, համապատասխան տնտեսական ճնշում գործադրելով Հայաստանի իշխանությունների վրա՝ ստիպել նրանց նոր զիջումների:
«Երկիր» միությունը կոչ է անում վրացական իշխանություններին հասկանալու, որ հալածանքները միմիայն խորացնում են առկա դժգոհությունը՝ Հայաստանում և Սփյուռքում էլ ավելի արմատավորելով այն գիտակցությունը, որ  ջավախքահայության օրինական իրավունքների համար պայքարը՝ համահայկական պայքար է: Հետևաբար, ջավախքահայության խնդիրը միջպետական հարաբերությունների ոլորտ տեղափոխելը և այդ հարթության վրա ճնշման տնտեսական լծակների օգտագործման միջոցով դրանց «լուծում» տալու վրացական իշխանությունների փորձերը դատապարտված են ձախողման:
Հալածանքների դադարեցման, ջախքահայությունը ներկայացնող հասարակական-քաղաքական շրջանակների հետ երկխոսության և ջավախքահայության առջև ծառացած լեզվական, կրթական, կրոնական և մշակութային խնդիրներին իրական լուծում տալուն որևէ այլընտրանք գոյություն չունի:
Հայաստանի իշխանությունները, հայաստանյան ու սփյուռքյան կառույցները, միջազգային կազմակերպությունները պարտավոր են գործուն քայլեր ձեռնարկել Ջավախքում հետզհետե խորացող ճգնաժամը կանգնեցնելու և ջավախքահայության խնդիրներին  մարդու և փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության միջազգային նորմերին համապատասխան լուծում տալու ուղղությամբ:

Заявление Союза «Еркир» по поводу новых проявлений политики попрания прав джавахкских армян
Последовательная политика грузинских властей по попранию прав джавахкских армян в последнее время получила новые- более грубые и явные проявления. Так:
1.  В службу национальной безопасности Грузии были вызваны и допрошены учителя джавахкских школ, которые готовились поехать в Армению в рамках программы по переподготовке;
2. Продолжаются грубо нарушаться права джавахкского политического активиста Ваагна Чахаляна, который 7 апреля с.г. был приговорен на 10 лет лишения свободы за организацию митингов и демонстраций;
3. 19 июня с.г. депутату НС Армении Шираку Торосяну, который известен своими публичными выступлениями по проблемам джавахкских армян, без объяснения причин был запрещён въезд в Грузию.
Обеспокоенные возрастающим недовольством в Армении, Диаспоре и у международного сообщества в отношении политики по игнорированию прав джавахкских армян, грузинские власти, ужесточая антиармянские преследования в преддверии визита президента Грузии М. Саакашвили в Армению, пытаются достичь следующих основных целей:
1. в очередной раз зыказать свою неуступчивость в вопросе прав джавахкских армян,
2. перенести джавахкский вопрос в сферу армяно-грузинских межправительственных взаимоотношений и, оказав соответствующее экономическое давление на власти Армении, вынудить их на новые уступки.
Союз «Еркир» призывает грузинские власти понять, что политикой преследований можно лишь углубить существующее недовольство, все более укореняя в Армении и Диаспоре осознание того, что борьба за законные права джавахкских армян является всеармянской борьбой. Следовательно, попытки грузинскими властей перенести джавахкский вопрос на уровень межгосударственных отношений с их последующим «решением» путем использования экономических рычагов давления обречены на неудачу.
Альтернативы прекращению преследований, диалогу с представляющими джавахкских армян общественно-политическими структурами и решению стоящих перед джавахскими армянами насущных языковых, образовательных, религиозных и культурных проблем, не существует.
Власти Армении, структуры Армении и Диаспоры, международные организации обязаны осуществить действенные шаги в направлении ликвидации углубляющегося кризиса в Джавахке и решения проблем джавахкских армян в соответствии с международными нормами по защите прав человека и этнических меньшинств.