Ստեղծվելու է «Ջավախահայության իրավունքների պաշտպանության հասարակական դաշինք»
ԱԺ պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցկան միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ մոտ ապագայում Ջավախքի քաղաքական- հասարակական կազմակերպությունները, «Ջավախք» հայրենակցական միությունը և մի շարք այլ կազմակերպություններ նախաձեռնելու են «Ջավախահայության իրավունքների պաշտպանության հասրակական դաշինք» շարժման ստեղծումը։ Ըստ պատգամավորի՝ դաշինքին միանալու են Սփյուռքի մի շարք կազմակերպություններ։
-Սա իրավաբանական կազմակերպություն չի լինելու։ Լինելու է ջավախահայությանը հուզող առավել կարևոր 3-4 խնդիրների հետ կապված համագործակցություն,- ասել է Շիրակ Թորոսյանը։

Будет создан «Общественный союз защиты прав армян Джавахка»
Депутат НС, председатель земляческого союза «Джавахк» Ширак Торосян сказал в беседе с журналистами, что в ближайшем будущем политико-общественные организации Джавахка, земляческий союз «Джавахк» и ряд других организаций предпримут создание движения «Общественный союз защиты прав армян Джавахка». По мнению депутата, к союзу присоединится ряд организаций Диаспоры.
«Это не будет юридическая организация. Будет сотрудничество по наиболее важным 3-4 проблемам, связанным с джавахкскими армянами», - сказал Ширак Торосян.