ԿԸՀ–ը Անդրիաս Ղուկասյանին կոչ է անում դադարեցնել հացադուլը
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հայտարարություն է տարածել, որում արդեն 18 օր հացադուլ անող նախագահի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանին կոչ է անում դադարեցնել հացադուլը:
«Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հայտնում է իր մտահոգությունը Հանրապետության նախագահի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանի հացադուլի շարունակման վերաբերյալ, հատկապես նկատի ունենալով վերջին օրերին զանգվածային լրատվության միջոցներով տարածված տեղեկատվությունը` կապված պարոն Ղուկասյանի առողջական վիճակի վատթարացման հետ:
Մտահոգ լինելով Հանրապետության նախագահի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանի առողջական վիճակով` հորդորում ենք պարոն Ղուկասյանին դադարեցնել հացադուլը և ձեռնարկել քայլեր առողջական վիճակի բարդացումներից խուսափելու համար:
Միաժամանակ, դիմում ենք Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարությանը` Հանրապետության նախագահի թեկնածուի առողջական վիճակը անհապաղ դարձնել մասնագիտական քննարկման առարկա և հայտնել մասնագիտական կարծիք»,-ասված է ԿԸՀ հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ Անդրիաս Ղուկասյանը հունվարի 21-ից դիմել է հացադուլի՝  պահանջելով, որպեսզի ԿԸՀ–ը չեղյալ համարի գործող նախագահ, նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի թեկնածության գրանցումը։ Անդրիաս Ղուկասյանը նաև պահանջում է, որ միջազգային դիտորդները հեռանան Հայաստանից։

ЦИК Армении призвал Андриаса Гукасяна прекратить бессрочную голодовку
Центральная избирательная комиссия Армении распространила заявление, в котором призывает кандидата в президенты РА Андриаса Гукасяна прекратить проводимую им голодовку. В заявлении, в частности, говорится:
«ЦИК Армении выражает обеспокоенность по поводу продолжающейся голодовки, объявленной кандидатом в президенты Андриасом Гукасяном, в особенности учитывая распространенную в течение последних нескольких дней информацию об ухудшении  здоровья.
Будучи обеспокоенными состоянием здоровья Андриаса Гукасяна, мы призываем его прекратить голодовку и предпринять меры во избежание осложнений.
Вместе с тем мы обращаемся к министерству здравоохранения Армении с требованием немедленно обсудить состояние здоровья кандидата в президенты на профессиональном уровне и выразить свое профессиональное мнение».
Напомним, что 21-го января Андриас Гукасян начал проводить напротив здания Национальной академии наук бессрочную голодовку в знак протеста против решения ЦИК зарегистрировать кандидатуру действующего президента РА на предстоящих выборах.