Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին Երևանում կքննարկի «Վերին Լարս» հսկիչ անցագրային կետի բացման հարցը
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին Հայաստան կատարելիք այցի շրջանակներում կքննարկի «Վերին Լարս» հսկիչ անցագրային կետի բացման հարցը։ «Վերին Լարսը» Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև միակ ցամաքային հսկիչ անցագրային կետն է։ Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելուց հետո, Ռուսաստանը փակել էր «Վերին Լարսը»։ Հայաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների վարչության պետ Արամ Գրիգորյանը նշել է, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը բանակցում են «Վերին Լարսով» Ռուսաստանից Հայսատան և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումներ իրականացնելու շուրջ։ «Այս պահին բանակցությունները շարունակվում են, սակայն սկզբունքային հարցերի շուրջ արդեն ձեռք է բերվել համաձայնություն։ Նախատեսվում է այս հարցը ներկայացնել Վրաստանի նախագահին»,-ասել է Գրիգորյանը։

Президент Грузии Михаил Саакашвили обсудит в Ереване вопрос открытия контрольно-пропускного пункта «Верхний Ларс»
В рамках предстоящего визита в Армению президент Грузии Михаил Саакашвили обсудит вопрос открытия контрольно-пропускного пункта «Верхний Ларс» - единственного сухопутного контрольно-пропускного пункта между Грузией и Россией. Напомним, что после разрыва дипломатических отношений, Россия закрыла «Верхний Ларс». Глава управления МИД РА по СНГ Арам Григорян отметил, что Армения и Россия ведут переговоры об осуществлении через «Верхний Ларс» грузоперевозок из России в Армению и обратно». «В этот момент переговоры продолжаются, хотя по принципиальным вопросам уже было достигнуто согласие. Предусматривается представить этот вопрос президенту Грузии», - сказал Григорян.