Դավիթ Ռստակյան. «Ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության շրաջնակային հանաձայնագրի կնքման պահանջ պիտի դրվի»
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի հետ հանդիպման ժամանակ ջավախահայությանը հուզող հատկապես երեք խնդիր պետք է առաջ քաշի՝ լեզվի պահպանության, ժողովրդագրական կազմի արհեստական փոփոխության կանխման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կարգավիճակի բարձրացման, ինչը ջավախահայության իրավունքները պաշտպանելու հնարավորություն կտա։ Այս մասին «7օր»-ի հետ զրույցում ասել է «Վիրք» կուսակցության համանախագահ, Ախալքալակի շրջանային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Ռստակյանը.
-Այսօր, Վրաստանի օրենսդրությամբ, Ջավախքում գրական հայերենով, բացի փողոցից կամ տանը, արգելվում է խոսել։ Վրաստանն ասում է, թե ազգային՝ ոչ վրացական, դպրոցների համար խնդիրներ չի ստեղծում։ Բայց ըստ օրենքի՝ իրականում դասավանդման լեզուն վրացերենն է։ Եթե հայ մանկավարժները հայոց լեզվով դասավանդում են ֆիզիկա, մաթեմատիկա կամ այլ առարկաններ, ապա դա օրենքի խախտում է համարվում։ Կամ մեկ այլ օրինակ. ՏԻՄ օրենքում հստակ ասվում է, որ ժողովի նիստերի վարման լեզուն վրացերենն է։ Բայց, օրինակ, Ախալքալակի մունիցիպալիտետում հայ պատգամավորներից ոչ մեկը վրացերենին չի տիրապետում։ Իսկ եթե պետք է սկսենք վրացերեն խոսել, նշանակում է՝ վրացի դառնանք։ Ամենացավոտ հարցն էլ ժողովրդագրական կազմի արհեստական փոփոխությունն է։ Ի՞նչ ջավախահայության մասին խոսք կարող է լինել, երբ Ջավախքի տարածքում օր օրի ավելանում են այլալեզուները։ Արհեստական վերաբնակեցում է տեղի ուենենում։ Այսինքն՝ մի քանի տարի հետո մենք ջավախահայություն հասկացողությունը չենք ունենա։
Դ. Ռստակյանն այս խնդիրների լուծումը փաթեթային տարբերակի մեջ է տեսնում։ Նա ճիշտ է համարում, որ այսօր կայանալիք հանդիպանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վրաստանի նախագահ Միախայիլ Սահակաշվիլիի առջև ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության շրաջնակային հանաձայնագրի կնքման պահանջ դնի։ Դրանով Վրաստանը կվավերացնի, որ երաշխավորելու է ջավախահայության իրավունքների պաշտպանությունը։

Давид Рстакян: «Необходимо выдвинуть требование о заключении рамочного соглашения о защите прав национальных меньшинств»
Президент Армении Серж Саргсян во время встречи с Михаилом Саакашвили должен выдвинуть три проблемы, волнующие армян Джавахка - сохранение языка, пресечение искусственного изменения демографического состава и повышения статуса органов местного самоуправления,  что даст возможность армянам Джавахка защитить свои права. Об этом в беседе с «7or» сказал сопредседатель партии «Вирк», депутат районного собрания Ахалкалаки Давид Рстакян.
«Сегодня,  по законодательству Грузии, в Джавахке кроме улицы и дома, на литературном армянском  языке говорить запрещено. Грузия говорит, что для национальных, негрузинских школ проблем не создаются. Однако, на деле согласно закону язык обучения на грузинском языке. Если армянские педагоги на армянском языке преподают физику, математику или другие предметы, то это считается нарушением закона. Или другой пример - в законе о выборах в органы местного самоуправления говорится, что язык ведения заседаний собрания - грузинский. Самым больным вопросом является искусственное изменение демографического состава.  О каких армянах Джавахка может быть речь, когда на территории Джавахка изо дня в день увеличивается число иноязычных. Происходит искусственное заселение. То есть, через несколько лет мы понятие армяне Джавахка не будем иметь.
Д.Рстакян решение этих задач видит в пакетном варианте. Он считает, что было бы верно, чтобы сегодня во время предстоящей встречи президент РА Серж Саргсян  перед Михаилом Саакашвили  выдвинул требование о заключении рамочного соглашения о защите прав национальных меньшинств».  Тем самым Грузия подтвердит, что будет гарантировать защиту прав  армян Джавахка.