Վարդան Խաչատրյան. «Խախտված են միջազգային իրավունքի տարրական նորմերը»
-Ես հիացած չեմ այն քաղաքականությամբ, որն իրականացվում է Վրաստանում ազգային փոքրամասնությունների հանդեպ,-անդրադառնալով Վրաստանում հայերի հանդեպ իրականացվող քաղաքականությանը՝ ասել է ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը։
Նա ասել է, թե եթե նախագահների հանդիպման օրակարգը բաժանելու լինենք մի քանի կարևորագույն խնդիրների, ապա դրանք պետք է բաղկացած լինեն մի քանի բլոկներից։ Քաղաքական բլոկում, ըստ Վ. Խաչատրյանի, վրացական իշխանությունների կողմից պետք է վերանայվի սեփական երկրում ազգային փոքրամասնությունների հանդեպ վարվող քաղաքականությունը։
Վարդան Խաչատրյանի կարծիքով՝ առաջնային է նաև այն հարցը, թե ինչպիսի կարգավիճակ է ստանալու հայ առաքելական եկեղեցին Վրաստանում։
Կարևորագույն հարցերից, որոնք ցանկալի կլիներ, եթե քննարկեին երկու երկրների նախագահները, ըստ Վարդան Խաչատրյանի, բեռների փոխադրման սակագների կարգավորումն է.
-Ըստ էության, խախտված են միջազգային իրավունքի տարրական նորմերը։ Եթե դու օգտվում ես մենաշնորհային ճանապարհի իրավունքից որևէ երկրի համար, նրա վրա այսպիսի մենաշնորհային գներ սահմանելու իրավունքը չունես,- ընդգծել է «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորը։

Вардан Хачатрян: «Нарушены элементарные нормы международного права»
«Я не восхищен той политикой, которая проводится в Грузии в отношении национальных меньшинств», - сказал депутат НС Вардан Хачатрян, касаясь политики проводимой в Грузии по отношению к армянам.
Он сказал, что если разделим повестку дня встречи президентов на несколько важнейших вопросов, то они будут состоять из нескольких блоков. В политическом блоке, по мнению В. Хачатряна, грузинская сторона должна пересмотреть политику, проводимую в их стране по отношению к национальным меньшинствам.
По мнению Вардана Хачатряна первостепенным является также и вопрос о том, какой статус получит в Грузии Армянская Апостольская Церковь.
Из важнейших вопросов, которые было бы желательно, чтоб обсудили президенты двух стран, по словам Вардана Хачатряна, урегулирование тарифов транспортировки грузов.
«По сути, нарушены элементарные нормы международного права. Если ты пользуешься правом монопольной дороги для какой-либо страны, то не имеешь права определять для нее такие монопольные цены», - подчеркнул депутат фракции «Наследие».