ԱՄՆ-ը կիսում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի գնահատականը (տեսանյութ)
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Վիկտորյա Նուլանդը  երեքշաբթի օրը Վաշինգտոնում տեղի ունեցած ճեպազրույցում ասել է, որ Միացյալ Նահանգները կիսում է ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) դիտորդների նախնական գնահատականը, որի համաձայն` Հայաստանում փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրությունները հիմնականում լավ էին կազմակերպված, հիմնարար ազատությունները, այդ թվում` հավաքների և կարծիք հայտնելու իրավունքը, երաշխավորված էր։ Այս մասին հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Նուլանդի փոխանցմամբ` մամուլը հավասարակշռված է լուսաբանել ընտրությունները։ Քվեարկությունը խաղաղ էր և կանոնավոր։
Միաժամանակ, Նուլանդը նշել է, որ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդները մտահոգություն են հայտնել հանրային ծառայության աշխատողների որոշակի կողմնակալության, ինչպես նաև վարչական լծակների կիրառման կապակցությամբ, որի արդյունքում դժվար էր դառնում միմյանցից զատել պետության և իշխող կուսակցության գործառույթները։
«Եղել են ընտրական գործընթացին անհարկի միջամտության դեպքեր, այդ թվում` գործող նախագահին սատարողների կողմից, գրանցվել են մի շարք լուրջ խախտումներ, և ակնհայտ է, որ դրանք հարկ է հետաքննել, ինչի մասին կոչ է արել ԺՀՄԻԳ-ը»,–ասել է Պետդեպարտամենտի խոսնակը։

США разделяют мнение БДИПЧ/ОБСЕ о президентских выборах в Армении (видео)
США разделяют мнение наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ о проведенных 18 февраля в Армении президентских выборах. Об этом в ходе брифинга заявила официальный представитель Госдепартамента США Виктория Нуланд.
По ее словам, в Вашингтоне констатируют, что президентские выборы прошли мирно, и действующий президент Армении Серж Саргсян одержал победу на выборах, набрав 58,64% голосов.
«Мы поддерживаем предварительное заключение наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ о том, что выборы, в целом, были хорошо организованны и характеризуются уважением к основным свободам, включая свободу собраний и выражения. БДИПЧ/ОБСЕ зафиксировало, что СМИ осуществили свою правовую миссию, обеспечив сбалансированное освещение для всех конкурентов», - заявила она.
В качестве причины для беспокойства она выделила определенное отсутствие непредвзятости сотрудников общественного управления, а также неуместное использование административного ресурса. Как подчеркнула Нуланд, выборы, в основном, прошли спокойно и упорядоченно, однако имевшие место нарушения нуждаются в серьезном следствии, о чем отметило БДИПЧ/ОБСЕ.