ՀԱԿ–ը կոչ է անում մարտի 1-ին միանգամից հավաքվել Մյասնիկյանի հրապարակում
Ինչպես հայտնի է, օրենքով նախատեսված ժամկետներում Հայ ազգային կոնգրեսը իրազեկել էր, եւ այդ իրազեկումը ի գիտություն էր ընդունվել Երեւանի քաղաքապետարանի կողմից՝ մարտի 1-ին Ազատության հրապարակում ավանդական հանրահավաք եւ դեպի Մյասնիկյանի հրապարակ երթ կազմակերպելու համար։
Բայց երեկ պարզվեց, որ նույն ժամերին քաղաքապետարանը Մյասնիկյանի հրապարակում հանրահավաք է արտոնել «Ժառանգություն» կուսակցությանը։
2008թ. մարտի 1-ի ողբերգության տարելիցը դիտելով որպես բռնության դեմ անհանդուրժողականության ցուցադրման օր եւ կարեւորելով այդ օրը ժողովրդի կամքի միասնական դրսեւորման հրամայականը՝ Հայ Ազգային Կոնգրեսը նպատակահարմար չի համարում նույն իրադարձությանը նվիրված երկու միջոցառման միաժամանակյա անցկացումը եւ, չեղյալ հայտարարելով իր նախաձեռնած հանրահավաքն ու երթը՝ Կոնգրեսի անդամներին եւ համակիրներին կոչ է անում միանգամից հավաքվել Մյասնիկյանի հրապարակում եւ իրենց հարգանքի տուրքը մատուցել Մարտի 1-ի անմեղ զոհերի հիշատակին։

АНК призывает 1-го марта собраться на площади Мясникяна
Армянский национальный конгресс распространил заявление, в котором говорится о проведении митинга и шествия 1 марта.
«Как уже известно, АНК в установленные законом сроки уведомил мэрию Еревана о проведении традиционного первомартовского митинга  на площади Свободы и шествия к площади Мясникана, и это уведомление мэрией Еревана было принято к сведению.
Однако вчера выяснилось, что мэрия одновременно санкционировала митинг партии «Наследие» на площади Мясникяна.
Рассматривая годовщину трагедии 1 марта 2008 года в качестве дня демонстрации нетерпимости к  насилию и придавая важность проявлению императива единой воли народа в этот день, АНК не считает целесообразным одновременное проведение двух мероприятий, посвященных тому же событию, отменяет инициированные им митинг и шествие, призывая членов Конгресса и сторонников сразу собраться на площади Мясникяна и почтить память невинных жертв 1 марта».