Ճգնաժամը Իրանում. Դասեր Հայաստանի համար
Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնը (ՌԱՀՀԿ) կազմակերպել է «Ճգնաժամը Իրանում. Դասեր Հայաստանի համար» խորագրով սեմինար-քննարկում' գնահատական տալով Իրանի հետընտրական ճգնաժամին և անդրադառնալով այն դասերին, որ իրանական ճգնաժամից կարող է քաղել Հայաստանը:
Ներկաներին ողջունելուց հետո ՌԱՀՀԿ վարչական տնօրեն Կարապետ Կալենչյանը հակիրճ ներկայացրեց դրկից երկրի վերջին զարգացումները' նշելով մասնավորապես, որ «Երևանի ու Թեհրանի միջև ռազմավարական հարաբերությունների հետագա ուղղությունը սերտորեն առնչվում է Իրանում շարունակվող քաղաքական ճգնաժամի ելքին»:
Իր բանախոսության մեջ ՌԱՀՀԿ տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը շեշտեց, որ Իրանը գտնվում  է  հուժկու և, միևնույն ժամանակ, «վայրագ հետընտրական ճգնաժամի մեջ», որը հանգեցրեց 1979 թվականի իրանական հևափոխությունից հետո ամենամեծ հակակառավարական ցույցերին, և հարյուր հազարավոր իրանցիներ բողոքարկեցին նախագահական ընտրությունների արդյունքները: Բանախոսի կարծիքով' հետընտրական այս լարվածությունը վերջին երեսուն տարվա «ամենալուրջ մարտահրավերն է երկրի իշխանություններին», ընդորում' լարվածության ներկայիս ալիքը, ըստ Կիրակոսյանի, հիմնականում ուղղված է իշխող վերնախավի դեմ, «և  բուն համակարգն այժմ այս թիրախում չէ»:
Իրանական ճգնաժամի շուրջ կենտրոնացված վերլուծություն տրամադրելուց հետո Կիրակոսյանը զուգահեռներ անցկացրեց այդ երկրում ծավալվող իրադարձությունների և ՀՀ-ում անցյալ տարվա մարտմեկյան հետընտրական դեպքերի միջև' եզրակացնելով, որ երկու դեպքում էլ ցուցարարների մահվան հանգեցրին ոստիկանության ու անվտանգության մարմինների կողմից կիրառված ուժի անհամաչափությունը և ցուցարարների հանդեպ բռնությունների գործադրումը: «Հայաստանի պարագայում 2008թ. մարտյան ճգնաժամը թերևս մնում է չլուծված, որովհետև իշխանությունները չեն կարողացել կամ չեն ցանկացել ամբողջովին և արդարացի կերպով հետաքննել ողբերգության պատճառները, ի մասնավորի 10 զոհերի մահվան հանգամանքները»,- հավելեց վերլուծաբանը:
Կիրակոսյանի պարզաբանմամբ' ընտրություններն Իրանում բացահայտեցին, որ «շատ լուրջ ներքին հակասություններն արագորեն կարող են վերածվել անկայուն և պայթյունավտանգ ներքին իրավիճակի, որը ոչ մի գաղափարախոսություն' անկախ իր ուժից, ի զորու չէ հաղթահարել»: ՀՀ իշխանությունների համար այս դասը, ըստ բանախոսի, նաև զգուշացում է, որ սոցիալ-տնտեսական խնդիրները չունեն որևէ քաղաքական «բուժամիջոց» կամ այլընտրանք, «պարզապես հարկավոր է քննարկել և գտնել դրանց լուծումը»: Իսկ Իրանի պարագայում հստակ դարձավ, որ արդի աշխարհում ոչ մի երկիր չի կարող մնալ իրապես մեկուսացված: Հաջորդ դասը, որ պետք է քաղել իրանական ճգնաժամից, Կիրակոսյանի մատուցմամբ, աղերսվում է «փոփոխությունների էկոնոմիկային», որն այս լարվածության առաջմղիչ ուժն է և ամենամտահոգիչը Հայաստանի համար: «Թե՛ իրանցի, թե՛ հայ երիտասարդները նույն հույսերն են փայփայում ավելի պայծառ ապագա, տնտեսական հնարավորություններ և իրենց երկրների կառավարման մեջ սեփական ձայնն ունենալու առումով»,- զեկույցի ավարտին նշեց ՌԱՀՀԿ տնօրենը' ընդգծելով, որ երկու երկրների համար էլ չկա վերադարձ նախաճգնաժամային «ստատուս քվոյին», քանի որ փոփոխության քաղաքական և տնտեսական պահանջները տակավին մնում են անպատասխան, ինչը հղի է դժգոհության ալիքի սաստկացման վտանգով:
Իր հերթին ՌԱՀՀԿ ավագ փորձագետ Մանվել Սարգսյանը' անդրադառնալով Իրանում չդադարող հուզումներին, նշեց, որ դրանք «իրանական կառավարության հանդեպ վստահության բացակայության արտահայտություն և երկրի ղեկավարության լեգիտիմությանը նետված մարտահրավեր են»: Փորձագետի հայացքով' ներկա ճգնաժամն աննախադեպ է և, թերևս, առնչվում է միջազգային համատեքստին' Իրանի մեկուսացման և նրա ղեկավարների վրա ճնշում գործադրելու ուղեգծին: Սարգսյանի դիտարկմամբ' Արևմուտքն այդուհանդերձ ավելի զգուշավոր էր իր արձագանքում և իրական մարտահրավերը նետված էր Իրանի ներսից:
Երկու զեկույցներին հետևեցին հարցուպատասխանը, ինչպես նաև մտքերի աշխույժ փոխանակությունը, որին մասնակցեցին քննարկմանը ներկա ԱԺ պատգամավորներ, առաջատար վերլուծաբաններ, փորձագետներ և լրագրողներ:

Кризис в Иране - уроки для Армении
Армянский центр стратегических и национальных исследований (АЦСНИ) организовал семинар-обсуждение на тему: «Кризис в Иране: уроки для Армении», давая оценку поствыборному кризису в Иране и касаясь тех уроков, которые можно усвоить из иранского кризиса Армения.
После слов приветствий к присутствующим административный директор АЦСНИ Карапет Каленчян вкратце представил последние события в соседней стране, отметив в частности, что «последующее направление стратегических отношений между Ереваном и Тегераном тесно связано от исхода, продолжающегося в Иране политического кризиса».
В своем докладе директор АЦСНИ Ричард Киракосян подчеркнул, что Иран находится в мощном и в то же время «бурном поствыборном кризисе», который привел к самым крупным антиправительственным демонстрациям после иранской революции 1979 года. Сотни тысяч иранцев опротестовали результаты президентских выборов. По мнению докладчика, данная поствыборная напряженность «самый серьезный вызов властям страны» последних тридцати лет, причем нынешняя волна напряженности в основном направлена против правящей верхушки и «собственно система пока не является мишенью».
После представления анализа, сконцентрированного на иранском кризисе, Киракосян провел параллели между событиями в этой стране и первомартовскими поствыборными событиями прошлого года в Армении, заключив, что в обоих случаях к смерти демонстрантов привела непропорциальность силы, а также насилие, примененные полицией и органами безопасности силы, в отношении демонстрантов.
«В случае с Арменией мартовский кризис 2008 г., пожалуй, остается нерешенным, поскольку власти не смогли или не пожелали полностью и справедливо расследовать причины трагедии, в частности обстоятельства смерти 10 жертв», - добавил аналитик.
По пояснению Киракосяна, «выборы в Иране выявили, что «очень серьезные внутренние противоречия очень быстро могут превратиться в нестабильную и взрывоопасную внутреннюю ситуацию, которую никакая идеология, независимо от ее силы не может преодолеть». Для властей РА этот урок, по мнению докладчика, также и предупреждение, что у социально-экономических проблем нет какого-либо политического «лекарства» или альтернативы, «просто необходимо обсуждать и найти их решение». А в случае с Ираном стало ясно, что в современном мире ни одна страна не может оставаться действительно изолированной. Следующий урок, который нужно усвоить из иранского кризиса,  при подаче Киракосяна, «требует изменений в экономике», которые являются движущейся силой этой напряженности и самым главным поводом для беспокойства Армении. «И иранская, и армянская молодежь лелеют одни и те же надежды о более светлом будущем, экономических возможностях и праве на голос в управлении своими странами», - отметил в конце доклада директор АЦСНИ, подчеркнув, что для двух стран больше не существует  возврата к докризисному "статусу-кво", поскольку политические и экономические требования изменений пока остаются безответными, что чревато опасностью усиления волны недовольства.
В свою очередь старший эксперт АЦСНИ Манвел Саркисян, касаясь непрекращающихся в Иране волнений, отметил, что они являются «выражением отсутствия доверия к иранскому правительству и вызовами, брошенными относительно легитимности руководства страны». По мнению эксперта, нынешний кризис беспрецедентный и, пожалуй, связан с международным контекстом - изоляцией Ирана и оказанием давления на линию руководства. По наблюдению Саркисяна, Запад, тем не менее, был более осторожен в своей реакции, и действительный вызов был брошен изнутри Ирана.
За двумя докладами последовали вопросы и ответы, а также оживленный обмен мыслями, в котором приняли участие присутствовавшие на обсуждении депутаты НС, известные аналитики, эксперты и журналисты.