Տեղի է ունեցել Վլադիմիր Կազիմիրովի «Խաղաղություն Ղարաբաղին» գրքի շնորհանդեսը
Հունիսի 26-ին Մոսկվայի տանը տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ ՄԽ-ի ռուսաստանցի նախկին համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովի «Խաղաղություն Ղարաբաղին» գրքի շնորհանդեսը։
Շնորհանդեսին ներկա էին ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Արման Կիրակոսյանը, ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Հայկ Քոթանյանը, Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը և ուրիշներ։
Նշելով, որ գիրքը զերծ չէ որոշ թերություններից, Վլադիմիր Կազիմիրովն ասել է.
-Գրքի նպատակն է հայերին ասել՝ միջազգային հանրությունից մի՛ սպասեք, որ մենք պայքարելու ենք հենց Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի համար։ Մենք հետևելու ենք դրան, բայց ԼՂ-ի  կարգավիճակի խնդրի լուծմանը հասնելը ձեր խնդիրն է։ Իսկ ադրբեջանցիներին ասել՝ մենք ձեզ հետ միասին չենք զբաղվելու այնպիսի բացասական երևույթի չեզոքացմամբ, ինչպիսին օկուպացիան է։
Գրքի շնորհանդես տեղի ունեցել նաև հունիսի 18-ին՝ Մոսկվայում, 24-ին՝ Ստեփանակերտում։
Հեղինակը նշել է, որ Բաքվից առաջարկներ դեռևս չի ստացել և չի էլ հավատում, թե որևէ մեկն իրեն կհրավիրի այնտեղ։

Состоялась презентация книги Владимира Казимирова «Мир Карабаху»
26 июня в Доме Москвы состоялась презентация книги бывшего сопредседателя Минской группы ОБСЕ Владимира Казимирова «Мир Карабаху».
На презентации присутствовали замминистра иностранных дел РА Арман Киракосян, бывший глава аппарата НС Айк Котанян, координатор Армянского национального конгресса Левон Зурабян и другие.
Отметив, что книга не лишена некоторых недостатков, Владимир Казимиров сказал:
«Цель книги - сказать армянам - не ждите от международного сообщества, что мы будем бороться именно за статус Нагорного Карабаха. Мы проследим за этим, но решение вопроса статуса НКР – ваша проблема. А азербайджанцам сказать - мы не будем вместе с вами заниматься нейтрализацией таких отрицательных явлений, как оккупация».
Презентация книги состоялась также 18 июня в Москве и 24 июня в Степанакерте.
Автор отметил, что из Баку пока не получал предложений и даже не верит, что кто-либо пригласит его туда.