Քննարկում դատախազությունում՝ «Սեռական անձեռնմխելիության և սեռական ազատության դեմ ուղղված հանցագործությունները» թեմայով
ՀՀ գլխավոր դատախազության՝ մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունն ուսումնասիրել է  2008 թվականի ընթացքում սեռական անձեռնմխելիության և սեռական ազատության դեմ ուղղված հանցագործություններով հետաքննության և նախաքննության նկատմամբ իրականացված դատախազական հսկողության, դատարաններում մեղադրանքի պաշտպանության վիճակը:
Ուսումնասիրությունների  արդյունքում ի հայտ են եկել բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք քննարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազության կոլեգիայի նիստում: Հաշվի առնելով հասարակության հետաքրքրությունը նշված խնդրի վերաբերյալ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը նախաձեռնել է քննարկում՝ հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությամբ:

Обсуждение в прокуратуре по теме: «Преступления, направленные против половой неприкосновенности и половой свободы»
Управление Генеральной прокуратуры по делам преступлений против человека изучило состояние контроля, осуществленного прокуратурой над расследованием и предварительным следствием преступлений, направленных против половой неприкосновенности и половой свободы в течение 2008 года.
В результате изучения выяснились многочисленные проблемы, которые были обсуждены на заседании коллегии Генеральной прокуратуры РА. Учитывая интерес общественности относительно указанной проблемы, Генеральная прокуратура РА инициировала обсуждение с участием общественных организаций.