ՀԴԿ նախագահ. «Մեր դիվանագիտությունը թերանում է շատ հարցերում, հատկապես՝ Ջավախքի»
-Միջպետական հարաբերություններում ամեն տեսակ խորթություններ լինում են, բայց կարող եմ ասել, որ դա ոչ մի կերպ չի կարող բացատրել, թե ինչու Վրաստանի իշխանությունները հայ պատգամավորին թույլ չեն տալիս այցելել Վրաստան,- պատասխանելով պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի՝ սահմանն անցնելու արգելքին վերաբերող հարցին՝ ասել է ՀԴԿ նախագահ Արամ Սարգսյանը։
-Վրաստանն այս պահին ջղաձիգ վիճակում է, որովհետև ներքին իրավիճակը լարված է, և նրանք ավելի կասկածամիտ և վախկոտ են դարձել։
Այդուհանդերձ, բանախոսը նկատել է, որ մեր դիվանագիտությունը թերանում է շատ հարցերում, հատկապես՝ Ջավախքի։
-Վրաստանում գործում է ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ, որի հետ ես ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ հանդիպել եմ Մոսկվայում։ Պետք է ասեմ, որ շատ հետաքրքիր է. մարդ, որը նոր է նշանակված և այցելել է Ջավախք, ստացել է բոլոր այն տպավորությունները, ինչ ունենք մենք։ Չնայած որոշակի ճնշումներին՝ նա պատրաստել է համապատասխան զեկույց, որը ներկայացրել է ԵԱՀԿ գործող նախագահին,- լրագրողներին է պատմել ՀԴԿ նախագահը։
- Այսինքն՝ հայկական կողմն անուղղակի ձևով ստացել է շատ կարևոր փաստաթուղթ՝ դիրքորոշում, որի մասին, համոզված եմ,  մեր դիվանագետները տեղյակ չեն։ Այն, ինչ անհրաժեշտ է անել և անուղղակի ճանապարհով հասնել քո նպատակին, մեզ մոտ ուղղակի չի արվում։ Մենք բավարարվում ենք մի քայլ անելով, և սպասում ենք, թե դրա հետևանքը ի՞նչ է լինելու, ո՞նց է դա զարգանալու։ Դիվանագիտության մեջ դա կործանարար ճանապարհ է։ Դիվանագիտությունը պահանջում է, որ դուք անընդհատ լինեք նախաձեռնող և լավ առումով խճճեք ձեր հակառակորդին։

Председатель ДПА: «Наша дипломатия хромает во многих вопросах, особенно по Джавахку»
«В межгосударственных отношениях бывают разного рода проблемы, однако, могу сказать, что это никоим образом не может объяснить, почему власти Грузии не позволили армянскому депутату посетить Грузию», сказал председатель ДПА Арам Саркисян, отвечая на вопрос, касающийся запрета пересечь армяно-грузинскую границу Шираку Торосяну.
«На данный момент Грузия находится в нервном состоянии, поскольку внутренняя ситуация напряжена и они стали более мнительны и пугливы», отметил он.
Затем оратор заметил, что «наша дипломатия хромает во многих вопросах, особенно по Джавахку».
«В Грузии действует представитель ОБСЕ, с кем я неделю назад встречался в Москве. Надо сказать, что очень интересный человек, который назначен недавно. Он посетил Джавахк и получил все те впечатления, которые мы имеем. Несмотря на некоторые давления, он подготовил соответствующий отчет, который представил действующему председателю ОБСЕ», рассказал журналистам глава ДПА.
«То есть армянская сторона опосредованным образом получила очень важный документ, подход, о чем, уверен, наши дипломаты не в курсе. То, что необходимо делать и опосредованным путем достичь цели, у нас просто не делается. Мы довольствуемся  осуществлением одного шага и ждем, что будет, как он отразится на нас. В дипломатии это гибельный путь. Дипломатия требует, чтобы вы постоянно были инициирующим и в хорошем смысле слова запутывали своего противника», отметила А.Саркисян.