ՀՀ կառավարությունը տուբերկուլյոզով հիվանդներին բուժելու համար պետբյուջեից 1 մլրդ 520 մլն դրամ է տրամադրել
ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը, տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ազգային գրասենյակի հետ համատեղ, սկսած 2003թ.-ից՝ իրականացնում է հակատուբերկուլյոզային ծրագիր։ Վիճակագրագետ Նարինե Մեժլումյանի խոսքերով՝ ՀՀ քաղաքացիների համար տուբերկուլյոզի բուժումն անվճար է։ ՀՀ կառավարությունը պետբյուջեից 1 մլրդ 520 մլն դրամ է տրամադրել՝ հիվանդների բուժումն ապահովելու համար։
-Բուժման ծրագիրը 2 մասից է բաղկացած՝ հիվանդանոցային և արտահիվանդանոցային՝ ամբուլատոր ծառայություններ։ Պետբյուջեից տրամադրվող գումարներից 1 մլրդ 248 մլն դրամը հիվանդանոցային բուժմանն է տրամադրվում, իսկ 272 մլն-ը՝ ամբուլատոր բուժման համար է։ Սակայն սա ծրագիրի միայն մի մասին է բավարարում, մնացած ծառայություններն իրականացվում են միջազգային կառույցների հետ համագործակցությամբ։ Օրինակ, հակատուբերկուլյոզային պրեպարատները «Գլոբալ հիմնադրամն» է մեզ տրամադրում,- ասել է տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ազգային գրասենյակի տնօրեն Արթուր Թադևոսյանը։
Նրա խոսքերով՝ իրենք համագործակցում են Գերմանիայի Դաշնային կառավարության ծրագրի, Առողջապահական համաշխարհային կազմակերպության, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության, «ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի մալարյայի և տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի գլոբալ հիմնադրամի» և «ԱՄՔՈՐ» ՀԿ-ի հետ։
Տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ազգային գրասենյակի աշխատակիցները նշել են, որ հիվանդությունը հնարավոր է բուժել, եթե ժամանակին դիմեն մասնագետներին և ստանան անընդհատ բուժում։
-Ե՛վ հետազոտումը, և՛ բուժումը, և՛ հակատուբերկուլյոզային պրեպարատները տրամադրվում են անվճար։ Եվ հիվանդներին մնում է միայն հետևողական կատարել բուժող բժշկի նշանակումները,- ասել է վիճակագրագետ Նարինե Մեժլումյանը։

Для лечения больных туберкулезом правительство РА выделило из госбюджета 1 млрд. 520 млн. драм
Начиная с 2003 г. Министерство здравоохранения РА совместно с национальным офисом по борьбе с туберкулезом осуществляет противотуберкулезную программу. По словам статистика Нарине Межлумян, для граждан РА лечение туберкулеза бесплатное. Для лечения больных из госбюджета РА было выделено 1 млрд. 520 млн. драмов.
«Программа лечения состоит из двух частей - стационарной и нестационарной амбулаторной служб. Из суммы, выделенной госбюджетом, 1 млрд. 248 млн драм предоставляется на стационарное лечение, а 272 млн. - на амбулаторное. Однако это достаточно только для части программы, остальные службы осуществляются за счет сотрудничества с международными структурами. Например, противотуберкулезные препараты нам предоставляет «Фонд Глобал», - сказал директор национального офиса по борьбе с туберкулезом Артур Тадевосян.
По его словам, они сотрудничают с Федеральной программой правительства Германии, Всемирной организацией здравоохранения, международным комитетом «Красного креста», организацией «Врачи без границ», «Глобальным фондом борьбы против ВИЧ/СПИД, малярии и туберкулеза» и с общественной организацией «АМКОР».
Сотрудники национального офиса по борьбе с туберкулезом отметили, что болезнь можно лечить, если вовремя обратиться к специалистам и получить постоянное лечение.
«И обследование, и лечение, и противотуберкулезные препараты предоставляются бесплатно. И больным остается только последовательно выполнять назначения лечащего врача», - сказала  Нарине Межлумян.