Մոսկվայում կայացել է Հարություն Խաչատրյանի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրություն
Հունիսի 19-28-ը անցկացված Մոսկվայի 31-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում կայացել է «Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն, ռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի 7 ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը՝ «Սահման», «Պոետի վերադարձը», «Վավերագրողը», «Կոնդը», «Վերջին կայարանը», «Վերադարձ ավետյաց երկիր», «Սպիտակ քաղաքը»:
Հունիսի 22-ին «Օկտյաբր» կինոթատրոնի հետահայաց ցուցադրությունների բացմանը ներկա են եղել բազում անվանի կինոգործիչներ, լրագրողներ, մտավորականներ, նաև Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Արմեն Սմբատյանը: Բացման խոսքով է հանդես եկել փառատոնի ծրագրերի տնօրեն Կիրիլ Ռազլոգովը:
Այդ օրը ցուցադրվել է ռեժիսորի «Սահման» ֆիլմը, որն այս տարի արդեն 2 հեղինակավոր մրցանակի է արժանացել:
Այնուհետև ընդունելություն է կայացել Մոսկվայում Հայաստանի դեսպանությունում, որպեղ ողջույնի խոսքով է հանդես եկել ռուս հայտնի կինոքննադատ, կինոքննադատների միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Անդրեյ Պլախովը: Մոսկվայի փառատոնի կատալոգում նա գրել է. «Հարություն Խաչատրյանի ֆիլմերը կինեմատոգրաֆի մաքուր ձևեր են ներկայացնում, որոնց միջոցով ռեժիսորը կարողանում է արտահայտել ժամանակակից աշխարհի սուր և դաժան հակասությունները»:
Մինչև հիմա որևէ կինոփառատոնում հայ ռեժիսորներից միայն Սերգեյ Փարաջանովի և Արտավազդ Փելեշյանի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրություններ են կազմակերպվել: Մոսկվայի կինոփառատոնը Հարություն Խաչատրյանի հետահայաց ցուցադրություններ կազմակերպելու ցանկություն էր հայտնել՝ հետահայացների շարքում ընդգրկելով նաև աշխարհահռչակ այնպիսի ռեժիսորների, ինչպիսիք են Յեժի Սկոլիմովսկին և Մարկո Ֆերրերին:

В Москве состоялся ретроспективный показ фильмов Арутюна Хачатряна
19-28 июня в рамках 31-го Московского международного фестиваля состоялся ретроспективный показ 7 фильмов  директора международного фестиваля «Золотой абрикос», режиссера Арутюна Хачатряна - «Граница», «Возвращение поэта», «Документалист», «Конд», «Последняя станция», «Возвращение в страну обетованную» и «Белый город».
22 июня на открытии ретроспективного показа в кинотеатре «Октябрь» присутствовали многочисленные выдающиеся деятели кино, журналисты, представители интеллигенции, а также посол Армении в России Армен Смбатян. С речью по случаю открытия выступил директор программ фестиваля Кирилл Разлогов.
В тот день демонстрировался фильм режиссера «Граница», который в этом году уже удостоился двух авторитетных премий.
Затем состоялся прием в посольстве Армении в Москве, где с приветственной речью выступил знаменитый российский кинокритик, председатель международной федерации кинокритиков Андрей Плахов. В каталоге Московского фестиваля он написал: «Фильмы Арутюна Хачатряна представляют кинематограф в чистом виде, посредством которого режиссер может выразить острое и жестокое противоречие современного мира».
До сих пор из армянских режиссеров на кинофестивалях были организованы ретроспективные показы лишь фильмов Сергея Параджанова и Артавазда Пелешяна. Московский кинофестиваль выразил желание организовать ретроспективный показ фильмов Арутюна Хачатряна,  включив в ряд ретроспектив также фильмы таких всемирноизвестных режиссеров, как Ежи Сколимовски и Марко Феррери.